ЗміниТи. У Франківську розповіли про медичну реформ

Автор: Борис Марія

16 Чер, 2017 11:16

Поділитись публікацією
ЗміниТи. У Франківську розповіли про медичну реформ

“Про реформи: публічно та непублічно” говорили експерти 16 червня у громадському ресторані “Урбан Спейс 100”.

Читайте також: "Зміни згори не підуть. Нагорі - добре". В Івано-Франківську "знизу" збирають пропозиції до виборчої та медичної реформи

З туром “ЗміниТи” активісти Центру UA відвідали вже 59 міст. Вони визначають проблеми в контексті реформ, зокрема, медичної та виборчої, та шукають шляхи їх вирішення.

Голова Центру UA Олег Рибачук сказав, що більшість молоді не знає, яка виборча система у країні, песимістично налаштована та не знає, як позитивно вплинути на зміни. Експерт з медреформ, лікар-педіатр Олександр Ябчанка сказав, що повний цикл публічної політики – це як процес у медицині. Перед тим, як приймати рішення, його треба проговорити з тими, кого вона стосується.

“У нас є пацієнт, медик та держава. Держава обіцяє безоплатну медицину пацієнтам і перекладає відповідальність на головних лікарів. Останні мають вирішити – бути їм жебраками чи рекетирами. Сім’ї гарантій не мають, вони продають квартири, машини, або йдуть на телебачення просити допомогу”, – сказав він.

За словами медика, люди звертаються до лікаря тільки тоді, коли їх щось болить. Щоб цього уникнути, треба забезпечити ранню діагностику проблеми, щоб її попередити та, відповідно, зекономити кошти у майбутньому. Таку ранню діагностику має забезпечити первинна ланка. Зараз держава пропонує відійти від слів про безплатну медицини, а перейти до конкретики. Треба, щоб гроші йшли за пацієнтом.

“Є, що в одній лікарні хірург робить 1 операцію на місяць, а в іншій – 200. Обидва отримують зарплату 3200. Це треба змінити”, – додав він.

Завдяки публічним консультаціям представників міністерства охорони здоров’я та експертів медична реформа на слуху. Противники реформи негативом реформи називають те, що люди будуть доплачувати. Однак, на думку експертів, це звичнайна процедура.

“Ніби до цього часу люди не платили”, – додав пан Олександр.

Громадянин укладає декларацію з лікарем, його вносять у єдиний реєстр пацієнтів. Лікарям платитимуть за зменшення кількості госпіталізованих, шляхом попередження проблеми на первинному рівні.

“Людина хоче від лікаря уваги і фахової поради”, – прокоментував він.

Є дані, що 136 тисяч українців помирають через неякісну систему медицини.

“Кажуть, що медична реформа – це геноцид. Та геноцидом є існуюча система. Коли в опонентів нема аргументів, вони кричать про геноцид”, – додав Ябчанка.

Розповіли й про співпрацю лікарів із фармацевтами. Призначатимуть тільки те, що міститься у протоколах доказової медицини, тобто коли ефективність ліків доведена фахівцями. Якщо лікар, все ж, випише такі ліки, то держава за це платити не буде.

“Це на його совісті. Держава не може заборонити це робити”, – сказав експерт.

Тут людина сама має вирішити, чи це купувати. Тож експерти надіяться, що медична реформа, все таки, покаже позитивний результат, передає “Галка”.