Від ідеї до власної справи: історії успіху учасниць бізнес-курсу від франківської громадської організації “Д.О.М.48.24” (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

29 Лют, 2024 19:14

Поділитись публікацією
Від ідеї до власної справи: історії успіху учасниць бізнес-курсу від франківської громадської організації “Д.О.М.48.24” (ФОТО)

Як відкрити свій салон краси, студію танців, швейну справу і де знайти на це вміння і гроші? Громадська організація “Д.О.М.48.24” в Івано-Франківську організувала та провела бізнес-курс та проєктну лабораторію для жінок, а найкращі заявки отримали фінансування. Учасниці не лише у теорії і практиці працювали зі своїми підприємницькими планами, а й почали втілювати їх у життя.

Читайте також: У Франківську відкриють пральню, де працюватимуть постраждалі від домашнього насилля (ВІДЕО)

“Галка” розповідає про сам курс та історії успіху його учасниць.

Керівниця громадської організації “Д.О.М.48.24” Наталія Вишневецька розповіла, що цей рік для ГО став перехідним – від гуманітарної допомоги жінкам команда перейшла і до їхньої підтримки у розвитку талантів та ідей. 

“Ми проводили різні події, а паралельно з цим давали жінкам ваучери на продуктові набори чи гігієнічні засоби. Крім того, у нас працює кризовий центр, до якого може звернутися жінка, котра перебуває у складних життєвих обставинах або постраждала від різних форм насилля. Підтримка психолога, юридична допомога чи якісь фінансові питання – зі всім цим ми можемо допомогти”, – пояснює Вишневецька.

Коли у жінок покращувався психоемоційний стан, то більшість з них починали думати про свою фінансову незалежність. І тут у пригоді їм став бізнес-курс від “Д.О.М.48.24”. На нього могли потрапити як жінки Франківщини, так і внутрішньопереміщені.

“У нас працювала бізнес-лабораторія, де ми навчали жінок писати бізнес-план, після чого вони їх захищали. Далі ми підтримали 22 жінок на старт чи розвиток їхньої власної справи. І ось такі заходи дозволяють трансформуватися жінці – від “нічого не хочу” до “у мене є власна справа””, – каже Наталя.

Активістка ділиться, що жінок, охочих пройти бізнес-курс, було багато. Громадська організація отримала понад 150 заявок, на перший день навчання було запрошено 45 учасниць, після виконання першого домашнього завдання було відібрано 28 учасниць, які продовжили навчання на бізнес-курсі. 

“Найперше ми розбиралися з підприємництвом, як концепцією. Шукали бізнес-ідеї, формували унікальну пропозицію. Працювали зі страхами жінок та пошуком мотивації, щоб все це реалізувати. Також був блок маркетингу, продажів, юридичні аспекти, фінанси та просування у соціальних мережах. А ще був бонусний блок про фінансування ідей та бізнесу, де шукати фінансування та різноманітні гранти”.

Захист бізнес-планів приймали незалежні експерти, які не були залучені у навчальний процес. Кожна з учасниць мала 10 хвилин, щоб комплексно розповісти про свою ідею. Ще 10 хвилин журі ставило уточнюючі питання, а після – виставляло бали.

Історії учасниць

Жінка приїхала до Івано-Франківська з Харкова, де все своє життя займалася танцями: Чемпіонка України з сучасних танців, має безліч нагород. На бізнес-курс прийшла зі запалом та ідеєю дитячої танцювальної студії.

“Йшла на навчання і якось відчувала, що точно переможу, бо у мене вже є зал, є діти, мені треба трішки допомоги. Першого грудня в нас був захист, а другого грудня я відкривала студію. Вже за два місяці у мене займаються 37 учнів, хоча на курсі планувала 24”, – ділиться Шелудько.

Завдяки гранту жінка закупила дзеркала, кубики, килими, гімнастичні мати, меблі для одягу, степ-платформи, наліпки та банер. Валентина Шелудько вже роздумує про розширення свого бізнесу, адже на заняття хочуть ходити і батьки дітей.

Учасниця бізнес-курсу з міста Херсон, котра з 2022-го живе в Івано-Франківську. Близько року тому Марина вирішила кардинально змінити сферу діяльності та обрала професію майстрині манікюру.

“Я не збиралася реєструватись на бізнес-курс, бо не думала, що маю силу для ведення бізнесу, але піти на курс мене змотивували мої колеги з Бʼюті коворкінгу (це також проєкт Д.О.М.48.24). Моя ідея бізнесу розвивалася разом зі мною. Зрозуміла, що в майбутньому зможу не тільки сама працювати, а й керувати власним бʼюті салоном”, – пояснює Тимошенко.

Під час курсу жінка дізналася, як правильно починати свій бізнес, оформлювати його юридично, як правильно рахувати дохід, зарплату, шукати клієнтів, оформлювати бізнес-план. Для розвитку своєї справи Марини Тимошенко за грант придбала нове обладнання, щоб підвищити рівень сервісу та пришвидшити виконання процедур.

Франківка відкрила свій салон краси під час повномасштабного вторгнення. Починала свій шлях як майстриня манікюру. Цим займалася і закордоном, куди виїхала після початку великої війни.

“Коли повернулась додому – в інстаграмі вибило оголошення, що держава дає грант 250 тисяч на бізнес. І думаю, ну це щось якесь таке неймовірне. Треба спробувати. Відкрила салон і тут почалися відключення світла. Цей період ми пережили, загалом зараз у нас є 15 працівників (хтось працює позмінно, хтось постійно)”, – розповідає жінка.

Тетяна Шепшелей зареєструвалася на бізнес-курс, аби краще зрозуміти, як керувати своїми працівниками. Жінка дізналася, яка послуга у салоні є найпопулярнішою, тому вирішила працевлаштувати ще двох людей. Завдяки гранту придбала необхідне обладнання.

Жінка з родиною приїхала до Франківська з Харкова на шостий день повномасштабної війни. У рідному місті Юлія була керівницею творчої майстерні, разом із чоловіком займалася розписами інтер’єрів і екстер’єрів, проводила майстер-класи.

“Почалось все з офісів IT-компанії, дуже добре спрацювало сарафанне радіо, тому ми завжди мали роботу та ніколи не потребували додаткової реклами. Окрім офісів, ми розписували багато закладів, дитячі простори, кав’ярню. В цілому у нас понад 400 реалізованих проєктів”.

Бізнес курс додав Юлії Постульзі сміливості розвивати власну справу в Івано-Франківську, а ще придбати проєктор, який допомагає в її професійній діяльності.

Франківка вісім років займалася тату, а зараз перекваліфікувалась на пошив речей і на ремонт одягу.

“Я дуже сильно вигоріла під час роботи тату-майстром. І декілька моїх улюблених клієнтів загинули на війні. Це все так вплинуло, що я хотіла піти з тату взагалі. Якось воно так все наклалося одне на одне”.

На бізнес-курсі Ольга Мартинець придумала зробити мікромайстерню з переробки одягу. В майбутньому – з шоурумом, де можна прийти приміряти одяг, забрати замовлення, відвідати майстер-класи.

Саме на курсі майстриня сформувала свою ідею в бізнес-план та фінансову модель. Побачила, що це абсолютно реальні цілі, що є багато є жінок, які приблизно на тому ж рівні, що і вона. Ольгу Мартинець підтримали грантом на придбання нових швейних машинок, стелажу та манекену.

  • Марічка Мисюк, виготовлення продукції з бісеру

https://www.facebook.com/profile.php?id=100002374167693&mibextid=LQQJ4d 

Учасниця курсу родом з Делятина, але вже чотири роки проживає з хлопцем (зараз він військовослужбовець) в Івано-Франківську, бо їздить на діаліз і так зручніше добиратися. Якось в інтернеті Марічка побачила, як роблять гердани та вирішила, що хоче цим займатися.

“Загалом займаюся цим вже два роки. Вирішила зареєструватися на курс, бо планувала розвиток свого маленького бізнесу – виготовлення гердан, підвісок в машини, браслети та інші вироби з бісеру”.

На курсі жінці найбільше сподобалися лекція про фінанси, як просувати свій бізнес в інтернеті. Марічка Мисюк виграла грант та придбала для своєї роботи ноутбук та принтер. 

“Ноутбук потрібен, щоб працювати в програмі, яка допомагає створювати гердани. А принтер – друкувати схеми. Наприклад, зараз мені не треба в моєму стані їздити, шукати принтер, тим більше, що мій хлопець чи батько не завжди зі мною”.

Мрія майстрині – отримувати більше замовлень.

Наталя Вишневецька розповідає, що по завершенню бізнес-курсу його учасниці відчутно змінилися. Багато з них відзначали підтримку, яку отримали від громадської організації та інших жінок. Хтось каже, що якби не проєкт від “Д.О.М.48.24”, то їхнього бізнесу б не було.

“У нас багато бізнесів почалися з нуля. Від однієї з учасниць чула, що наш курс – це база, а потім можна самостійно розвиватися чи шукати інші проєкти”, – каже Вишневецька.

Вона додає, що такі курси для жінок планують проводити у майбутньому. Адже власний бізнес допомагає жінкам не тільки бути впевненими у власній фінансовій стабільності, а ще й надавати робочі місця іншим людям. 

Довідково: «Д.О.М.48.24» — громадська організація в Івано-Франківську (заснована у 2015 році переселенцями), яка займається захистом прав жінок, запобігання домашньому та (або) гендерно зумовленому насильству, розвитком економічної спроможності жінок, соціального підприємництва та мікробізнесу. 

На базі громадської організації діє денний кризовий центр для постраждалих від домашнього та (або) гендерно зумовленого насильства : 097 936 91 38 (Юлія). Також є можливість безкоштовних консультацій у психологині та психіатрині.

Д.О.М це абревіатура «Дій, обирай майбутнє!». 48 і 24 це широта і довгота Івано-Франківська, на 48 широті також розташовані Донецьк і Луганськ.

Проєкт «Центри підтримки та розвитку жінок» здійснюється ГО «Д.О.М.48.24» в партнерстві з ООН Жінки в Україні та за фінансової підтримки уряду Японії.

Текст: Тетяна Зелінська