«Ви хочете нам Чорнобиль робити?» – мешканці Назавизова доводили обласній раді, що новий сміттєвий полігон шкідливий

Автор: Людмила Баран

27 Кві, 2016 15:43

Поділитись публікацією
«Ви хочете нам Чорнобиль робити?» – мешканці Назавизова доводили обласній раді, що новий сміттєвий полігон шкідливий

На засіданні комісії облради з питань екології та раціонального природокористування 27 квітня розглянули проблему Назавизова. В урочищі поблизу села планують побудувати новий полігон з переробки ТПВ.

Міський голова Надвірної Зіновій Андрійович стверджує, що проект виконувався згідно усіх норм закону, пройшов необхідну експертизу. На цій території має бути сміттєсортувальна лінія, яка повинна вирішити проблему з накопичення сміття. За його словами, проект підтримали на сесіях 27 сільських рад.

«Хочемо показати зразок походження з твердими побутовими відходами – не просто захоронення відходів, а сміттєсортувальна лінія для переробки сміття» – сказав Зіновій Андрійович, – «Міська рада хоче зробити все для того, в межах законодавства, щоб покращити екологічний стан».

Голова Надвірнянської ОДА Іван Тодорук додав, що це проблема не тільки районного , але й обласного значення.

«Така сміттєсортувальна лінія вкрай потрібна, щоб запобігти екологічній катастрофі, яка насувається», – заявив районний голова.

Представниця громади села Людмила Остап’юк заявила, що думку мешканців ніхто не хоче почути, а вони знають територію краще за тих, хто розробляв проект.

«Коли ми читали експертний звіт від міської ради, ми почали невідповідності тому, що є насправді. Там подано все не так, як ми знаємо нашу землю», – сказала Людмила Остап’юк.

За її словами, поруч з ділянкою під будівництво є водозабір на річці Бистриці для міста Івано-Франківськ. Неподалік на річці Стримбі – водопій рогатої худоби, а річка Черлена розливається, під час повені у 2008 році затопила урочище повністю. Крім того, новий полігон буде розміщений занадто близько до населених пунктів.

Селяни звернулися до ПрАТ «Геотехнічний інститут», щоб фахівці оцінили проект. Представник підприємства на засіданні заявив, що на території урочища близько до поверхні залягають водонесучі гравійно-галичні ґрунти. Це – водоносний горизонт, з якого п’є воду, не тільки Івано-Франківськ, а й Вовчинці, Богродчани, а й інші села. Тобто сміття може забруднити підземні води.

Натомість Тарас Пекарський, секретар міськради заявив, що довідка приватного інституту містить помилки, що його експерти як слід не вивчили проект.

Все ж, слова чиновників не переконали представників Назавизова.

«Ви хочете нам Чорнобиль будувати?» – заявила мешканка села Ольга Свідрук. – Нам потрібний полігон, але не ціною нашого села, не ціною нашого життя і здоров’я».

Члени депутатської комісії повідомили, що не можуть зупинити будівництво полігону, адже це в компетенції місцевої, а не обласної влади.

Проте рекомендували Надвірнянській міській раді розробити проект на вертикальне планування території прилеглої до території та берегоукріплювальні роботи. Також – створити консультативно-наглядову раду при міській чи районній раді, до якого включити представників громадськості, зокрема, з села Назавизова. Порадили вивчити можливість надання пільг для мешканців.