У Франківську за участі топпосадовців відкрили реабілітаційний центр. Його очолює видатна регіоналка з Краматорська, – фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

30 Тра, 2023 10:57

Поділитись публікацією
У Франківську за участі топпосадовців відкрили реабілітаційний центр. Його очолює видатна регіоналка з Краматорська, – фактчек Галки

В Івано-Франківську відкрили державний центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю “Донбас-Прикарпаття”. У його відкритті взяли участь топпосадовці області та Івано-Франківська. Очільниця центру – активістка Партії регіонів та ОПЗЖ з Краматорська.

1. Що це за центр?

Центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю “Донбас” працював у Краматорську із 2007 року. У лютому 2022 року через повномасштабне вторгнення РФ в Україну заклад почали релоковувати з Донеччини.

У Краматорську Центр володів потужною матеріально-технічною базою, медичним та спортивним обладнанням, яке необхідне для забезпечення комплексу реабілітаційних послуг медичного призначення при патологічних змінах, поліпшення трофічних процесів, відновлювальної терапії, досягнення найкращого ефекту в лікуванні будь-якого захворювання при найменшому навантаженні на організм пацієнта.

Попри труднощі з релокацією, значну частину обладнання вдалося вивезти. 

“Це було вже складно, бо не було грошей. Ми власними силами вивозили. 5 700 м² — площа будівлі. Тому забрати все неможливо. Спочатку ми вивозили своїми невеличкими автомобілями до Дніпра, а звідти наймали вантажівки. Було три великі вантажівки по 13,5 м, – розповідала директора центру.  

“У Краматорську ми залишили великогабаритні ліжка, шафи, а найцінніше обладнання нині працює в Івано-Франківську. Нам навіть годинник не треба було купувати. У нас є все необхідне для роботи і реабілітації людей”, – запевняє Світлана Фоміна.

2. Релокація

Адміністрація Центру вже мала свої напрацювання щодо відкриття філії Центру “Донбас” в інших регіонах України. Для цього фахівці раніше оглянули 11 об’єктів у різних українських містах. В Івано-Франківську працівники центру зустріли максимальне сприяння влади. Для розміщення закладу надали будівлю колишнього фтизіопульмонологічного центру.

“Переїхати в Івано-Франківськ нам запропонував Микола Макар (депутат Івано-Франківської райради, представник урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в Івано-Франківській обласній адміністрації, – ред.). Він допоміг нам із зустрічами з головою обласної ради, обласної адміністрації”, – розповіла в коментарі “Галці” Світлана Фоміна.

У приміщенні, яке їм надали в Івано-Франківську (вул. Героїв УПА, 1), з вересня проводили капітальний ремонт. Особистий контроль за облаштуванням центру взяла на себе голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук

“Тут надаватимуть послуги соціальної, психологічної, фізичної, фізкультурно-спортивної реабілітації, медичного спостереження та медичної реабілітації, – казала Світлана Онищук. – За час діяльності центру на Прикарпатті тут уже пройшли реабілітацію десятки військовослужбовців, люди з інвалідністю”. 

Центр ще у Краматорську активно працював з міжнародними донорами. Тому знайти благодійників, які б відремонтували приміщення в Івано-Франківську, не вимагало багато часу. Ремонтні роботи тривали з вересня.

“Тут потрібно було зробити все: провести електрику, бо будівля 1957 року, потрібно встановити витяжки, бо у фізіотерапевтичних кабінетах вони обов’язкові, потрібно зробити повністю ремонти, поміняти двері. Це все – позабюджетні гроші”, – розповідала завідувачка відділення психолого-педагогічної реабілітації Олена Савченко.

Попри те, що значний тягар реконструкції несли на собі донори, керівниця центру відзначає чималу роль влади:

“Міська влада відремонтувала подвір’я, завдяки Світлані Василівні Онищук відремонтовані палати. Влада дуже багато нам допомогла. Я такої влади, чесно кажучи, не зустрічала, – ділиться спогадами з “Галкою” Світлана Фоміна. 

3. Відкриття

Офіційне відкриття відбулося 18 травня 2023 р., однак фактично центр розпочав роботу в січні поточного року. За цей час у закладі вже пройшли реабілітацію 70 людей з інвалідністю.

“Місцеві жителі отримували послуги й без ремонту. Ми розмістили обладнання в приміщенні пульмоцентру і вже працювали. Наразі у нас 50% колективу — з Донеччини та 50% місцевих фахівців”, — розповідає Світлана Фоміна.

Директорка реабілітаційного центр “Донбас-Прикарпаття” Світлана Фоміна зазначила, що на офіційне відкриття прибули керівники державної, обласної та місцевої влади Івано-Франківщини, чиновники, громадські діячі, представники благодійних організацій, колеги з інших реабілітаційних центрів, соціальні партнери та друзі із різних куточків Донеччини, Луганщини, Дніпра, Чернівців, Хмельниччини та Львівщини.

“Мав приємність відвідати гарну подію – відкриття державної реабілітаційної установи ДОНБАС-ПРИКАРПАТТЯ… Він потрібен місту й області. Сюди можуть звертатися не лише військовослужбовці, а й ті, хто потребує реабілітації… Щоб зробити комфортною роботу цього реабілітаційного центру тут місто облагородило прилеглу територію: постелили бруківку, облаштували тротуари та зробили зручний заїзд до центру”, – поінформував про подію міський голова Руслан Марцінків.  

4. Так чудово. І що не так?

Лише одне: очільниця центру – багатолітня активістка Партії регіонів та чинний депутат Краматорської міської ради від забороненої “Опозиційної платформи – за життя“. При цьому Фоміна не просто кандидувала від ОПЗЖ Краматорська, а очолювала місцеву організацію проросійської партії. 

За підсумками виборів 2020 року очолюваний Фоміною список депутатів отримав найбільшу підтримку виборців Краматорська, що вилилося в 14 мандатів. Серед тих, хто виграв вибори опинився і 19-річний син нардепки від ОПЗЖ Наталії Королевської Ростислав Солод.

В інформпросторі збереглися сюжети про відкриття у 2021 році громадської приймальні ОПЗЖ в Краматорську. На фото – Королевська і Фоміна.

 

У мережі також збереглися рішучі виступи лідерки краматорської ОПЗЖ проти скасування місцевих виборів у окремих громадах Донецької та Луганської областей, які перебували фактично на тодішній лінії фронту. 

“Скасування місцевих виборів у десяти територіальних громадах та позбавлення голосу кілька сотень тисяч жителів Донеччини – це грубе порушення Конституції та Виборчого права. Рішення ЦВК буде оскаржене в суді! – обурювалася у 2020 році очільниця Центру комплексної реабілітації для людей з інвалідністю.

Світлана Фоміна обиралася до Краматорської міськради і у 2015 році, від політичної партії “Наш край”. Ця партія була створена у 2014 році переважно з вихідців закритої проросійської Партії регіонів

А до цього, у 2010 році, – обиралася від партії Тігіпка “Сильна Україна”. Від цієї партії до Краматорської міської ради тоді пройшло лише два депутати. У березні 2012 року Сергій Тігіпко і Микола Азаров підписали рішення про злиття Партії регіонів та “Сильної України”. 

Того ж дня Світлана Фоміна заявила, що вона після особистої зустрічі з Сергієм Тігіпком (який отримав посаду міністра соціальної політики в уряді Азарова, – ред.) очолює в Краматорську Центр реабілітації інвалідів, а тому вважає, що перед екслідером “Сильної України” вона в боргу. І раз Сергій Тігіпко закликає своїх колишніх партійців вступати до Партії регіонів – вона вчинить саме так.

За даними аналітичної системи YouConntol, саме так Світлана Фоміна і вчинила, бо очолила припинену нині первинну партійну організацію Краматорської міської організації партії Регіонів.

В жовтні 2013 року в Донецьку відбувся Всеукраїнський конкурс краси дівчат на інвалідних візках «Краса без обмежень – 2013». Основним спонсором конкурсу виступив Фонд Ріната Ахметова. 

Корону переможниці на голову одягла формальна дружина тодішнього президента Людмила Янукович.

“Це дуже добра, проста і душевна людина, – поділилася своїми враженнями від спілкування з нею Світлана Фоміна, членкиня журі конкурсу. – Вона приділила час кожному інваліду, сфотографувалася, не відмовила у своїй увазі нікому”. 

16 лютого 2022 року Президент України оголосив офіційним Днем єднання. Дата була обрана не випадково – саме у цей день, за розвідувальними даними західних країн, зокрема США, могло розпочатися повномасштабне вторгнення російської армії до України. 

Того ж дня Краматорська міська рада офіційно звернулася до мешканців міста:

“Ми, депутати Краматорської міської ради, закликаємо… до єдності навколо завдань оборони держави, підтримуємо наших захисників – Збройні сили України”… Просимо всіх, хто має таку можливість і відповідний досвід, підтримати загони територіальної оборони, максимально сприяти їх розбудові”. 

Голова фракції “ОПЗЖ”, директорка Центру комплексної реабілітації для людей з інвалідністю “Донбас” Світлана Фоміна вимагала доповнити текст реченням про неухильне дотримання так званих “Мінських угод”. Проте більшість депутатів цієї ідеї не підтримала. 

P.S.

“Галка” зв’язалася з пані Світланою та поставила їй декілька запитань. Зокрема, ми спитали, чи не заважало у стосунках з владою Івано-Франківська її специфічне партійне минуле?

– Місцева влада тільки сприяла, щоб ми тут розвивались, надавали послуги, – сухо відповіла пані Фоміна. 

– Ок, але як ви вважаєте зараз, то було правильне рішення, що ви були в тих політичних силах? Люди ж зараз про це пишуть – колишня регіоналка і так далі. Як вам живеться?

– Я з задоволенням готова відповісти на всі ваші запитання з цього приводу особисто. Заходьте. 

Зайдемо.

Читайте також: "Мобілізація потрібна в розумних межах", – Марцінків