Центр сучасного мистецтва очолила Ірина Клицюк

Автор: Турій Роман

05 Сер, 2016 17:00

Поділитись публікацією
Центр сучасного мистецтва очолила Ірина Клицюк

Сьогодні, 5 серпня, у виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради відбулося обрання керівника Центру сучасного мистецтва.

Нагадаємо,  це вже другий конкурс в рамках обрання нового керівника для установи. 17 червня  комісія не змогла визначитися з переможцем, було прийняте рішення про оголошення нового конкурсу. Тоді на участь в конкурсі подавались керівник громадянського корпусу полку “АЗОВ” Сергій Сивачук та художник, дизайнер, теперішній директор Центру Анатолій Звіжинський.

У понеділок, 2 серпня, відбулося перше засідання новоствореної конкурсної комісії.  Рішенням міського голови до її складу увійшли 6 осіб та секретар. Від міського голови до комісії увійшли Левицький Олександр Максимович, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, Коник Михайло Михайлович, заступник директора Департаменту культури міської ради – начальник адміністративно-господарського відділу, Тарновська Ірина Ярославівна, головний спеціаліст відділу представництва Департаменту правової політики. Від громадських організацій  – Чулак Марія Михайлівна, президент ГО «Роса Карпат», Джичка Микола Петрович, голова ГО «Молодіжна Мистецька Формація «Форумс»», Кондрат Ростислав Омелянович, член Івано-Франківської обласної організації національної спілки фотохудожників України.

Того ж дня комісія оприлюднила імена нових претендентів. Ними стали художник, дизайнер та попередній директор Центру Анатолій Звіжинський  та художниця, авторка патріотичного муралу “Україна Єдина” на вулиці Мазепи Ірина Клицюк.

Під час сьогоднішнього засідання члени комісії провели співбесіду з претендентами.

Першою заслухали виступ Ірини Клицюк.

Дівчина розповіла, що на родилась та виросла в Івано-Франківську. Навчалася в 23 школі, потім у Прикарпатському національному університеті, брала участь в кількох національних та міжнародних конкурсах. Також художниця активно займається волонтерством. Франківцям творчість дівчини відома

В своїй презентації подальшої діяльності ЦСМ художниця акцентує увагу на необхідності досягнення високого рівня толерантності та сприйняття сучасного мистецтва суспільством та розвиток творчих ідей.

Серед основних завдань діяльності ЦСМ дівчина виокремлює залучення інвестицій, ребрендинг закладу, налагодження зв’язків з громадськістю, допомога в самореалізації. Основним завданням все ж залишається популяризація сучасного мистецтва.

“Я хочу, щоб ЦСМ став для творчих людей першою сходинкою для їх творчості і самореалізації”, – каже Клицюк.

якісне мистецтво та художнє сприйняття

Детальніше про програму і стратегію розвитку ЦСМ за баченням Клицюк можна ознайомитися тут:

Далі заслухали презентацію екс-очільника ЦСМ Анатолія Звіжинського.

Свій виступ конкурсант розпочав з кількох зауважень до роботи комісії. В першу чергу художник звернув увагу на протокол попереднього засідання. За словами Звіжинського, в документів вказано, що він допустився неточностей у поданих документах, однак, на його думку, цього не було.

Далі Звіжинський наголосив на невідповідності діяльності комісії законодавству. За словами художника, порушення є у процедурі відбору членів комісії та у термінах оприлюднення фінансової звітності закладу.

Голова комісії Олександр Левицький на заяви претендента не відреагував, заявив, що сприймає їх як частину презентації.

“Я не розумію, що відбувається. Це презентація Анатолія Звіжинського. Я не буду брати участь в перформансах”, – заявив Левицький.

Відтак художник перейшов до презентації власної стратегії. За міркуваннями Звіжинського, першочерговим завдання для діяльності ЦСМ є вирішення проблеми з приміщенням закладу.

“Завдання номер один я вважаю, знайти варіант приміщення для центру. Щоб це був не тимчасовий варіант, а презентабельне місце для роботи молодих і не дуже молодих митців”, – каже художник.

Друге завдання, яке потрібно реалізувати, на думку художника, є переведення ЦСМ в юридичний статус галереї.  Також  для конкурсанта важливим є завершення запланованих цьогоріч проектів. Суттєвою складовою подальшої роботи є оновлення матеріально-технічної бази та створення веб-сайту закладу.

В довгостроковій перспективі Звіжинський планує створення муніципального музею сучасного мистецтва.

“Ми маємо знайти спільну мову з владою і спільними зусиллями дійти до порозуміння задля реалізації проекту. Діяльність такого центру є козирною картою для міста і це мають розуміти у місцевій владі”, – каже Звіжинський.

Також художник планує взятися за освітньо-просвітницькі програми в рамках діяльності ЦСМ та видання щорічного художнього альманаху.

Фінансову складу діяльності ЦСМ планує частково забезпечувати шляхом пошуку грантових проектів та запровадження комерційної складової.

Детальніше з програмою Анатолія Звіжинського можна прочитати тут:

Після виступів перейшли до обговорення в форматі питання-відповідь. Так, голова комісії поцікавився у претендентів, чи обмежиться сфера діяльності ЦСМ виключно в рамках візуального мистецтва чи залучатиме до роботи й інші види.

За словами Клицюк, вона не проти поєднання в діяльності роботи ЦСМ найрізноманітніші форми та види мистецтва. В свою чергу Звіжинський заявив, що ЦСМ й надалі працюватиме  з візуальною складовою, оскільки такими є тенденції сучасного мистецтва.

Далі Звіжинського питали про реалізацію програми залучення додаткового фінансування. Той розповів про участь ЦСМ у грантових програмах та перспективі участь ще в ряду актуальних програм. Також Звіжинський наголосив, що для ефективної роботи є необхідність збільшити штат працівників ЦСМ.

У Клицюк розпитували про мережу контактів з галереями країни та закордоном. Дівчина каже, що наразі такої бази у неї немає, однак за потреби візьметься за її напрацювання.

Від присутніх за кандидатуру Звіжинського виступив колишній очільник відділу охорони культурної спадщини, архітектор Ігор Панчишин.

За його словами, Івано-Фарнківськ був і залишається в авангарді сучасного мистецтва, а силами Звіжинського і діяльності ЦСМ цей статус підтримується.

“Імідж міста з феноменальними галузями сформувався і запорукою цього було існування такого центру сучасного мистецтва. І знайшовся чоловік, який самотужки, взявся підтримувати цей імідж. Чому місто має втрачати цей статус?”, – каже Панчишин.

Також Панчишин зауважив, що основним ресурсом, яким володіє Звіжинський є вміння спілкуватися з художниками та напрацьована мережа контактів з галеристами.

“Це єдиний у Франківську дипломований менеджер мистецтв”, – зауважив архітектор.

Словами підтримки на адресу Ірини Клицюк виголосив чоловік Олег, котрий відмовився називати своє прізвище.

“Дайте дорогу молодим. Один з претендентів вже віджив свій вік”, – заявив виступаючий.

Після обговорення комісія перейшла до голосування. За Ірину Клицюк свої голоси віддали Олександр Левицький, Ірина Тарновська, Кондрат та Марія Чулак.