Рік війни: як Франківськ пережив 2022 рік й до чого готуватися цьогоріч (ФОТО)

Автор: Застава Максим

28 Лют, 2023 09:09

Поділитись публікацією
Рік війни: як Франківськ пережив 2022 рік й до чого готуватися цьогоріч (ФОТО)

24 лютого, в річницю початку повномасштабної війни, в Івано-Франківську відбулася відкрита панельна дискусія «Рік війни: роль Івано-Франківська в Україні».

Читайте також: Житло для ВПО: обіцянки та реальність Прикарпаття, — фактчек “Галки”

Кожен з запрошених спікерів розповідав про окрему галузь: міський голова Руслан Марцінків – питання безпеки, член правління бізнес-асоціації міста Віктор Вінтоняк – економічні виклики, директорка «Карпатського інституту аналітики “FrankoLytics”» Ольга Максимович – настрої в суспільстві, письменник Тарас Прохасько – осмислення ідентичності та художник і музикант Ярема Стецик – стан культури. Модерував дискусію засновник аналітичного центру pro.mova Євген Глібовицький. Подія була відкрита і для містян: її відвідали понад 80 активних франківців, діляться з “Галкою” у “Теплому місті”.

Мер міста, Руслан Марцінків, зауважив, що Франківськ зробив значний внесок в безпеку країни: 11 тисяч франківців воювали та воюють в ЗСУ, Нацгвардії та спецпідрозділах; діє потужний волонтерський рух; місто надає можливості для оборонної промисловості. Разом із тим, за словами очільника міста, не варто очікувати, що війна закінчиться в найближчий рік.

«На Україну, швидше за все, чекає досвід Ізраїлю – країни, яка навчилася вести бойові дії й водночас у них — найкраща медицина, найкращі стартапи, найкраща економіка».

Підприємець Віктор Вінтоняк також підкреслив, як активізувалася бізнес-спільнота та містяни в перші дні після 24 лютого задля допомоги теробороні та військовим.

«Ми всі проявили згуртованість, і це є елементом зрілості. Надалі наша справа – втримати і спланувати своє майбутнє, попередньо його звізуалізувавши», – каже Вінтоняк. «Маємо відповісти на питання, яке ми місто: сервісне, інтелектуальне чи транзитне? Маємо знайти свою специфіку».

Соціологиня Ольга Максимович впевнена, що «для нас 2022 рік був іспитом на толерантність та політичну зрілість, який ми пройшли». Про це говорить і письменник Тарас Прохасько: «У Франківську завжди домінувала традиція демократичності, вміння порозумітися та співіснувати».

Міський голова навів статистику: від початку повномасштабної війни Івано-Франківськ прийняв найбільшу кількість людей, які втратили дім через агресію росії – 96 тисяч. Наразі залишилося близько 24 тисяч людей: вони вже інтегрувалися в громаду. Та є велика кількість франківчан, які виїхали за кордон, і з демографічною кризою місту й Україні загалом ще доведеться стикнутися.

Натомість художник Ярема Стецик зауважив, що шанс інтегрувати митців в середовище Франківська втрачено. Багато творчих людей, які опинилися тут після 24 лютого і могли б дати місту новий культурний поштовх, поїхали: «в культурному плані Івано-Франківськ не використав шанс».

Підбиваючи підсумок зустрічі, модератор події Євген Глібовицький зауважив, що не потрібно чекати на завершення війни, а вже зараз шукати нові підходи у прийнятті рішень.

«Франківськ з’явиться на мапі України зі своїм виразним голосом. Такі зустрічі – це спроба подивитися на себе з національного масштабу і спробувати сказати, якою саме має бути роль міста».