Про відбудову, тилові міста та взаємодопомогу. У Франківську стартував «Форум розвитку та відновлення» (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

20 Жов, 2023 11:41

Поділитись публікацією
Про відбудову, тилові міста та взаємодопомогу. У Франківську стартував «Форум розвитку та відновлення» (ФОТО)

20 жовтня в Івано-Франківську «Тепле місто» організувало Форум розвитку та відновлення. Десятки спікерів обговорюють майбутню відбудову України, реабілітацію та реінтеграцію ветеранів і ветеранок, людський капітал.

Читайте також: "Мобілізація потрібна в розумних межах", – Марцінків

Журналісти «Галки» завітали на першу панельну дискусію, де обговорили участь тилових міст та регіонів у відновленні та відбудові.

Керівниця «Теплого міста» Росана Тужанська у вітальному слові розповіла про важливість такої події, а також висловила сподівання, що кожен зможе знайти нових партнерів для майбутніх проєктів.

Заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна не змогла завітати на захід через важливі перемовини повʼязані зі вступом України до ЄС, але вона записала відеозвернення до присутніх.

«Івано-Франківськ одне з моїх улюблених міст. Це місто показало, як може працювати з людьми з інших регіонів. Тилові міста приймали релокований бізнес. Саме тому вам потрібно починати працювати над ідеями відбудови України. Потрібно щоб відбудова мала інтеграційний характер для різних верств населення», – каже Азархіна.

На завершення вона додала, що Франківська може стати взірцем для всієї України, адже місто має приклади взаємодії з громадянським суспільством, владою та ініціативами. 


Заступник голови Івано-Франківської ОВА Вадим Созоник розповів, що в області є кілька громад, де будівлі зазнали пошкоджень внаслідок війни.

«У порівнянні з іншими регіонами, у нас дуже незначні пошкодження. Громадяни вже подали заяви на відновлення житла. Ми сподіваємося все відновити без залучення державних коштів, а за допомогою волонтерів та міжнародних організацій».

В Україні опрацьовують пілотний проєкт зі залученням різних областей для відновлення Херсонської області. Тому Прикарпаття отримає субвенцію, аби місцеві фірми долучилися до відбудови Херсонщини. 


Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків додав, що в Україні зараз два світи – фронт та тил.

«Був нещодавно в одній з прифронтових громад, де немає світла та води. І ми їм стараємося допомагати чим можемо. Зараз у нас налагоджена співпраця з Гуляйполе, Покровською, Конотопською громадою, а також Чернігівською громадами», – каже мер.

Він поділився, що мерія поводить дослідження, аби вивчити роботу бізнесу в громаді, як забезпечити їх людським капіталом.

Мер нагадав про франківський аеропорт, який був зруйнований. Він сподівається, що його відбудують після завершення війни у співпраці з владою. 


Заступниця виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Інна Підлуська наголосила, що найважливіше у відновлені – це люди.

«Соціальний капітал – це ви, ми, взаємодія. Це про людей, які переїхали та планують залишилося у громаді, привнести щось своє. Одна з ідей нашого Фонду – взаємодія людей, встановлення нових звʼязків, створення нових спільних просторів».

За її словами, саме західні регіони мають найтісніші звʼязки з країнами Європи. Тому такі області, як Івано-Франківська, мають переймати досвід залучення коштів Європейського Союзу.

Співзасновник Greencubator, гостьовий викладач Бізнес-школи УКУ, дослідник інновацій Роман Зінченко порушив питання про перемогу у війні з росією.

«У мене є багато друзів, які вірили, що війна завершиться розпадом росії. Але ми починаємо розуміти, що покладатися на таку надію марно. Буданов говорив, що росія відновиться і захоче реваншу», – говорить Зінченко.

Він наголосив, що завдання тилу працювати та виробляти перемогу. Йду мова про виробництво зброї, про війну арсеналів. І українська економіка має це забезпечити.

Виконавчий директор Itoxy Ukraine Роман Григоришин додав, що Україна є цікавою для міжнародного ринку. Основна проблема – відсутність культури пропозицій.

«У нас немає бази пропозицій для міжнародних компаній. Деякі наші бізнеси самі йдуть на міжнародний ринок шукати собі партнерів. Держава повинна вступити у співпрацю з бізнесом та спільно сформувати банк пропозицій».

По завершенню дискусії відбулося спілкування із залом, де всі охочі могли поставити свої питання спікерам.