На Пасічній роками анонсували будівництво пожежного депо. Насправді там буде новобудова, – розслідування Галки

Автор: Вадим Войтик

05 Гру, 2023 10:50

Поділитись публікацією
На Пасічній роками анонсували будівництво пожежного депо. Насправді там буде новобудова, – розслідування Галки

На місці занедбаної котельні на Пасічній в Івано-Франківську буде пожежне депо комунальної аварійно-рятувальної служби. Напевне. А ще там точно буде новобудова на гектарі землі.

1. Котельня місту не потрібна?

За адресою Галицька, 201 в Івано-Франківську розташовано величезний майновий комплекс Радіозаводу. За роки від колись єдиного об’єкта на десяти з хвостиком гектарах землі відрізали не один шмат.

Сам завод є державною власністю, натомість чимала котельня, яку збудували, аби опалювати численні виробничі будівлі, залишилася комунальною, тобто такою, що належить громаді міста.

Ще років 20 тому завод, який переживав не найкращі часи, від котельні відмовився. Двоповерхова будівля площею 1435,9 кв. м стала непотрібною. Житлові будинки мікрорайону Пасічна опалювалися і опалюються двома іншими котельнями, а інших великих споживачів поблизу немає. 

Наприкінці 2006 року за новообраного мера Віктора Анушкевичуса котельню вперше включили в програму приватизації. Документальні сліди у рішеннях міської ради вдалося знайти за 2011 рік, коли міська рада шостого скликання за головування все того ж мера затвердила нову “Програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2011 – 2013 роки“. 

2. Включили, але не приватизували?

Саме так. Загалом це усталена практика в Україні: деякі об’єкти десятиліттями фігурують в списках на продаж. І часто буває, що за такий час раніше привабливий об’єкт перетворюється на непотріб. 

У своєму звіті “про надходження коштів до міського бюджету від оренди та приватизації комунального майна станом на 01.11.2011 р.” міськвиконком стверджує, що “по котельні на вул.Галицькій,201 робота (процес приватизації – авт.) зупинена, оскільки неврегульовано питання відчуження земельної ділянки”

Судячи з документів, які вдалося розшукати “Галці”, питання землі врегульовували ще сім років. За цей час в очільників міста народилася ідея передати непотрібну котельню “Міській аварійно-рятувальній службі” (відомій як МАРС).

Цю комунальну установу на базі місцевої пожежної команди створили літом 2017 року. Її очолив однопартієць Руслана Марцінківа Олег Бевський. А вже в грудні того ж року майновий комплекс котельні площею 1136,9 кв. м (куди поділися 300 метрів не ясно – авт.) передали на праві оперативного управління МАРСу.

Наступного, 2018 року, Івано-Франківська міська рада ухвалила рішення

Припинити, за згодою, право постійного користування земельної ділянки площею 1.3924 га на вул. Галицькій, 201, кадастровий номер 2610100000:01:006:0013 державному міському підприємству «Івано-Франківськтеплокомуненерго» для обслуговування існуючих будівель і споруд (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури), державний акт на право постійного користування земельною ділянкою  від 19.01.2005 року № 030429400002 (рішення 17 сесії міської ради від 15.12.2017 року № 373-17 щодо закріплення майна на праві оперативного управління за комунальною установою «Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба», реєстрація права користування на майно від 15.01.2018 року № 24420892).

Передати комунальній установі «Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба» в постійне користування земельну ділянку площею 1.3926 га на вул. Галицькій, 201, кадастровий номер 2610100000:01:006:0013, для обслуговування існуючих будівель і споруд (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури), довідка з МБК № 4095.

3. Буде пожежне депо!

У січні 2019 року територію колишньої котельні відвідала поважна комісія на чолі з тодішнім першим заступником міського голови Миколою Вітенком

Стан котельні, судячи з фотографій, надихнув міську владу на нове рішення: шукати інвестора.

Сесія прийняла рішення провести інвестиційний конкурс. З того, що ми сьогодні побачили, там ще треба багато роботи. Готуємо документацію і шукаємо інвестора. Якщо все буде добре, то нове пожежне депо буде наступного (мова про 2020 р. – авт.) року”, – розповів журналістам Вітенко.

За словами Миколи Вітенка, на той час МАРС приймало депо управління ДСНС в області на Франка. Але з березня 2019 року комунальні рятувальники були змушені покинути це розташування. 

Базу для рятувальників планують збудувати за кошти інвестора. Яку бізнес-вигоду отримає невідомий інвестор, поки що незрозуміло. Не пояснив цього і керівник комунальної установи“, – писав “Галицький кореспондент” у січні 2019. 

Однак планам на будівництво завадив ще один, чомусь неочікуваний для влади фактор.

4. Пожежне депо чи гаражі: хто кого?

Потреба мати пожежне депо у великому та відрізаному від центральної частини міста мікрорайоні була давно очевидна і для Державної служби з надзвичайних ситуацій. Традиційно МАРС вважається лайт-версією рятувальників. 

Маємо багато несерйозних виїздів, коли людина не може потрапити у помешкання чи просить зняти з дерева тварину. Добре, якщо б ці функції з нас зняли. Адже поки бригада задіяна на такому виклику, в іншому місці хтось може потребувати серйознішої допомоги у ліквідації пожежі. Наразі на складні випадки МАРСіан не залучаємо“, – пояснював пресі начальник міськвідділу Управління ДСНС в області Василь Мацалак.

Тож і ДСНС ще 2010-х отримало на Пасічній земельну ділянку для будівництва та обслуговування пожежного депо. Як виявилося, її захопили власники гаражів. 

Аби залагодити конфлікт, мерія начебто запропонувала надзвичайникам побудувати депо на території колишньої котельні. Однак ті відмовилися. Тож влада не придумала нічого іншого, як… віддати шматок все тієї ж території котельні під гаражі.

5. Ми ділили апельсин. Нас багато – він один

За день до початку повномасштабного вторгнення 23 лютого 2022 року Івано-Франківська міська рада вирішувала земельні питання. Серед десятків рішень депутати затвердили розподіл ділянки котельні площею в 1,4 га на чотири різних шматки. 

Комунальній установі МАРС, іменем якої упродовж п’яти років відбувалися земельні перетрубації, залишили 11 соток. Ще 4 сотки теж поки закріплені за ними. 27 соток віддали під скандальні гаражі. А от найбільший шматок майже у гектар за рік змінить цільове призначення.  

Рішенням сесії від 10 березня 2023 року нове призначення ділянки, анонсованої як пожежне депо –  будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.

6. Інвестор

Ще у грудні 2018 року міська рада оголосила конкурс на “залучення інвестора до інвестиційного проекту щодо будівництва адміністративно-господарської будівлі комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” в м. Івано-Франківську на вул. Галицькій, 201“.

У вересні 2022 року назву конкурсу, який “підвис”, змінили на “Будівництво адміністративно-господарського корпусу комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” та багатоквартирної житлової забудови з приміщеннями громадського призначення на вул. Галицькій, 201 в м. Івано-Франківську”.

Тим часом затвердили й детальний план території. У такий спосіб міська рада вносить зміни в генеральний план міста. На плані видно житловий комплекс з семи будівель на 248 квартир, територію гаражів та під №4 – невеличку будівлю комунальної установи МАРС, яку і має збудувати інвестор.

Умови конкурсу виконком Івано-Франківська затвердив наприкінці вересня 2023 року. А вже 24 листопада – протокол конкурсної комісії та інвестиційний договір

Комісія на чолі із першою заступницею мера Вікторією Сусаніною встановила, що на конкурс надійшла лише одна пропозиція, від Приватного виробничо-комерційного підприємства “ЛІКО”. Цю фірму і визначили переможцем. За це проголосували всі дев’ять членів комісії.

Згідно з інвестиційним договором на ділянці площею 0,9621 га інвестор збудує багатоквартирні будинки, а на ділянці 0,1137 га – адміністративно-господарський корпус комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” висотою не менше двох поверхів. 

Корпус має включати чотири гаражі, склад, сушарку, майстерню, кабінети директора, заступника і бухгалтерію, харчоблок, роздягальню, спальню, спортзал та душові. Кімнати повинні мати опалення та чистове опорядження. Окремо зауважено, що в стіні суміжній з гаражем має бути вбудоване вікно розміром 1х1 м для видачі путівок на виїзд.

Термін будівництва – 34 календарних місяці з моменту укладання договору. 

Читайте також: Почую кожного: кому і скільки роздається матеріальна допомога коштом бюджету Івано-Франківська