Коли я побачив події на Сході України, то в мене було дежавю – ті ж самі помилки, ті ж самі учасники, – Мамука Арешидзе

Автор: Турій Роман

22 Вер, 2015 13:47

Поділитись публікацією
Коли я побачив події на Сході України, то в мене було дежавю – ті ж самі помилки, ті ж самі учасники, – Мамука Арешидзе

Сьогодні, 22 вересня, в Івано-Франківську в рамках “Ukraine Lab” візіями побудови миру в Україні поділився грузинський журналіст та конфліктолог Мамука Арешидзе.

В своїй лекції грузин провів паралелі між подіями в Україні, Грузії, Абхазії та Осетії.

“Коли я побачив події на Сході України, то в мене було дежавю – ті ж самі помилки, ті ж самі учасники. Коли я вперше побачив гуманітарний конвой, я подумав – жаль, що українці не врахували наших помилок. І гуманітарний конвой це лише одна з ним. Головна наша помилка – ми надіялися на всіх, окрім себе. Ми думали, що всі вирішать наші події. Але це наша історія”, – каже Арешидзе.

Поділився грузин і шляхами побудови взаєморозуміння між сторонами конфлікту. На думку, Арешидзе, якби не було зовнішніх впливів, то конфлікт в Абхазії закінчився в той день, коли розпочався:

“Ми почали шукати ті ресурси, які в нас залишилися – змішані шлюби, військові, які розуміли жахи війни, наукові зв’язки, погана освіта. Ми зібрали по шматочках ті ресурси, які ми могли знайти, які могли об’єднати людей і почали діяти. Є сили, яким не вигідна ситуація налагодження стосунків, яким вигідніше протистояння, бо завжди легше керувати тими, хто в стані протистоянні. І це не завжди відкритий ворог, це можуть бути і наші «союзники», люди зі статусом-кво”.

Громадське суспільство це добре, каже грузни, але ним війну не зупиниш. Основна мета громадянського суспільства шукати порозуміння.

“Дуже важлива, але не вирішальна, на жаль. Ми можемо спробувати пальцями зупинити лавину, але…Консолідоване громадське суспільство бориться зі всім цим. Що воно може? Може згрупуватися, може стояти на смерть, але що з цього? Це нічого не дасть”, – зазначає Арешидзе.

Арешидзе приїхав до Івано-Франківська на запрошення форуму «Ukraine Lab: Візії для побудови миру і нова роль громадянського суспільства і культури», що проходить в рамках 13-го міжнародного MitOst-фестивалю. Форум організований німецькою спілкою MitOst та українською неприбутковою організацією «Інша Освіта» в рамках проекту «Діалог заради змін» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.