Духовна подорож від Пісків до Люрду. У Франківську показали фільм «Капелани» (ФОТО)

Автор: Людмила Баран

02 Жов, 2015 08:00

Поділитись публікацією
Духовна подорож від  Пісків до Люрду. У Франківську показали фільм «Капелани» (ФОТО)

У кінотеатрі «Космос» 1 жовтня стартував прокат документальної стрічки про священиків у АТО «Капелани». Її можна переглянути протягом тижня. Про те, чого чекати від фільму, на прем’єрі розказали його творці.

Читайте також: Поліція розшукала 17-річного прикарпатця, який вчора ввечері вийшов з дому та зник (ФОТО, ОНОВЛЕНО)

«Про війну говорять багато. Але не так багато ми знаємо, що роблять там капелани, – сказав автор фільму Валентин Дігтяренко. – Капелани – це люди, які з перших днів агресії – в Криму, а пізніше на Донбасі – перебувають там, бачать перебіг цих подій. Нам здалося, що їхнє слово досі було непочутим».

Режисер зауважив, що фільм не про капеланство загалом, а про чотирьох конкретних людей з дуже різними характерами та поглядами на життя.

Отець Ігор служив у Афганістані, був у Косово, й тепер ділиться з бійцями АТО не лише духовними настановами, а й військовим досвідом. Отець Андрій закінчив три університети  – у Стемфорді, Римі та Києві,  а коли став капеланом, бігав кроси разом з військовими. Отець  Іван заснував сиротинець у своєму селі, був двічі поранений в зоні АТО.

Четвертий герой фільму –  отець Любомир Яворський, координатор діяльності військових капеланів Української греко-католицької церкви –  завітав на прем’єру до Івано-Франківська. Розповів, що він та його колеги мусили  дотримуватися проголошеного ними  гасла – «бути поруч». Тож попри страх за власне життя відправилися на передову разом з бійцями.

За словами отця Любомира, до початку війни в УГКЦ було 47 капеланів.  Вони працювали у військових частинах, деякі перебували там постійно, деякі  навідувались тільки на релігійні свята. Тепер капеланів є 115. І їхня робота змінилася.

«АТО – це місце, де не потрібно повчань, де ти маєш насамперед слухати», – зазначив отець Любомир Яворський.

Зйомки «Капеланів» тривали дев’ять місяців. Крім України (Піски, Львів, Київ, Бучач та ін.) фільмували у Польщі, Німеччині та Франції. Це пов’язано з тим, що герої  стрічки брали участь у паломництві до Люрду.

У французькому місті щороку збираються тисячі військових з країн, котрі воювали у Другій світовій. Разом вони моляться за загиблих та перепрошують один одного за військові конфлікти.

«В основі сюжету лежить лінія паломництва, – зауважив режисер Валентин Дігтяренко. – Цього року зібрання у Люрді особливе, бо  вперше туди поїхали українські хлопці, які брали участь у війні на Донбасі, які мають відзнаки від Міноборони, президента. Разом з ними зі Львова їхала наша знімальна група».

Архітектуру німецьких і французьких міст можна побачити в кадрах фільму. Пишнота церковних інтер’єрів у Люрді контрастує з окопами, в яких причащають бійців українські капелани.

Втім, перед показом режисер порадив глядачам не зосереджуватися на зображеннях, а слухати, що говорять герої. Він наголосив, що у стрічці немає жодного зайвого слова.

Фото Гриньків Юрій / Galka.if.ua