Директор Центру оцінювання якості знань розповів, як експерти визначатимуть успішність проходження ЗНО

Автор: Турій Роман

16 Кві, 2015 11:17

Поділитись публікацією
Директор Центру оцінювання якості знань розповів, як експерти визначатимуть успішність проходження ЗНО

Під час ЗНО 2015 року вперше в Україні буде визначатися поріг «склав/не склав» з кожного предмета.

Читайте також: Франківські таеквондисти - срібні призери турніру в Нідерландах

Це та кількість балів, яку мав би, на думку кваліфікованих експертів, набрати на тесті мінімально підготовлений учасник тестування. Хто набере меншу за порогову кількість балів – тест не склав.

Про це “Галці” повідомив директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук.

Для тих же, хто подолає поріг, результати встановлюватимуться за шкалою 100-200 балів, і всі вони будуть прийнятними для вступу. Оскільки від експертів буде залежати доля тисяч абітурієнтів, то їх підбір по всій Україні був дуже скрупульозний.

“ІФРЦОЯО ще раніше сповістив про це в багатьох ЗМІ і на пропозицію громади та управлінських структур ми отримали пул претендентів у експерти з усіх чотирьох (Івано-Франківської, Закарпатської, Тернопільської, Чернівецької) областей. В ньому біля двох сотень висококваліфікованих учителів, викладачів, представників методичних структур. Не забуто ні село, ні місто. Представлені і звичайні школи, і ліцеї з гімназіями, коледжі та університети. Зрозуміло, що найбільше представництво у вчителів-практиків. Окремо наголосимо на обов’язковій присутності педагогів, які працюють у школах з викладанням мовами національних меншин. Серед наших експертів є і науковці, письменники й автори підручників, моральні авторитети не тільки в освітянському середовищі. Вони багато років займаються підготовкою учнів до проходження ЗНО, обізнані з системою зовнішнього оцінювання і мають розвинені навики оцінювати знання і можливості школярів. Усі експерти пройшли навчання і відшліфували технологію роботи з визначення порогу «склав/не склав». Вони працювали з тестами пробного зовнішнього незалежного оцінювання, котре завершилося у березні цього року.
Отже, як це буде? Предметні експертні при Івано-Франківському РЦОЯО і по всій Україні працюватимуть наступного робочого дня після проведення ЗНО з кожного предмету. Група складатиметься з восьми експертів (працівники регіонального центру не входитимуть до її складу, виконують тільки секретарські функції). Кожен експерт незалежно від інших колег оцінить кожне тестове завдання і спрогнозує відсоток учасників ЗНО, які зможуть, на його думку, дати правильну відповідь на кожне завдання. Таку ж роботу виконають експертні групи при інших восьми регіональних центрах. На основі їхніх висновків в Українському ЦОЯО буде встановлено ЕКСПЕРТНИЙ поріг ДО визначення загальних підсумків тестування. Як свідчить світова практика, близько третини абітурієнтів цей поріг здолати нездатні. Тому він, так би мовити, БАЖАНИЙ. А після визначення рейтингових результатів тестування з конкретного предмета інша група знавців (умовно назвемо їх політиками чи управлінцями) визначить ДОЦІЛЬНИЙ поріг, бо є ж іще потенційне невдоволення батьків, необхідність наповнення ВНЗ і т.д. Але в реальному житті треба і кіз берегти, і вовків годувати. Тому засобами строгої науки – математичної статистики, встановлюється КОМПРОМІСНИЙ (між бажаним експертним та приземленим доцільним) поріг тесту. Він і буде тією “малою архітектурною формою”, котра визначить долю абітурієнтів. Поділить їх на тимчасових невдах і “щасливчиків”. Комусь стане доброзичливим “отчим” порогом, а комусь – бар’єром, що принаймні на рік віддалить від студентського квитка.
…Отака важлива місія у фахових експертів. Такі непрості рішення їм формувати. Через те ми такі вимогливі до їхнього рівня готовності. І готові оплатити їхню працю з поправкою на виняткову її важливість… …А персональний склад експертів оприлюднимо в інтернеті, як тільки вони завершать свою непросту роботу. Ця доза таємничості необхідна зі зрозумілих причин..”, – каже Томенчук.

Теги: