Забудовника на Василіянок зобов’язали зменшити кількість поверхів до п’яти

Автор: Людмила Баран

24 Jul, 2015 15:45

Поділитись публікацією
Забудовника на Василіянок зобов’язали зменшити кількість поверхів до п’яти

На містобудівній раді 24 липня вдруге розглянули проект будинку на розі Василіянок та Богунської, на ділянці Музею Гриневичів. Забудовнику та архітектору не радять робити аж вісім поверхів, а також рекомендують зберегти автентику старовинної садиби. Пообіцяли не видати містобудівні умови та обмеження, якщо проект не відповідатиме нормам.

Обговорення тривало близько трьох годин.

Цього разу на засідання прийшли представники забудовника та Союзу українок, які є співвласниками ділянки.

Нагадаємо, 20 травня попередній варіант проекту розглянули на містобудівній раді. Тоді архітектору порадили зберегти садибу Гриневичів та пошукати іншу функцію для споруди, а не житло.

Голова осередку Союзу українок міста Івано-Франківська Раїса Романюк розповіла, що поки будинок був хороший, союзянки там збиралися, водили дітей на екскурсії. Потім він почав руйнуватися. Власниці зверталися до міської влади, але їм ніхто не допомагав. Лагодили будинок своїми силами, та це не було ефективно. Музей почала підтоплювати вода, експонати: меблі, посуд, папери перевезли в інше місце.

«Ми знайшли хороших інвесторів. Сподіваємося, що вони нам допоможуть, – сказала Раїса Романюк , – Вони дають нам солідну квадратуру, яку ми можемо використати в своїх цілях для роботи. Були й інші, які хотіли там будувати, але вони давали нам мало квадратів. Тому ми вирішили бути у спілці з цими».

Також голова Союзу українок зазначила, що інший будинок побудований впритул до музею, тож невідомо, куди дивився департамент архітектури, коли він будувався. Союзянки мають намір подавати документи на присвоєння приміщенню статусу музею, коли все буде побудовано.

88% площі будинку у приватного власника, 12% у Союзу українок. Водночас більша частина ділянки – 8 соток – у союзянок. Загальна площа ділянки 1209 метрів квадратних.

Вул. Василіянок, будинок-6286 гриневичів

Представник містобудівної ради Володимир Ідак розповів, що історія цього будинку триває з 90-тих років. 12 соток – вся ця ділянка була у власності Гриневичів. Опікуни стареньких Гриневичів дістали частину ділянки у спадок і зробили прибудову до садиби.

«Частину Гриневич заповіла Союзу українок, частину опікуну, її викупив теперішній інвестор», – сказав Ідак.

Співвласник будівель, представник фірми «ВД Груп» Дмитро Сіреджук сказав, що «Союзу українок» передадуть 150 метрів квадратних під ключ для облаштування музею.

«Це не просто комерційний проект, це певним чином соціальний проект, – зазначив Сіреджук. – Зараз стоїть руїна, а буде відбудований будинок».

Архітектор проекту Назар Чулуп розказав, що передбачено 100% знесення садиби Гриневичів, на її місці зроблять імітацію. Складено акт приватною фірмою про те, що теперішня споруда є аварійною.

«Садиба Гриневичів залишиться на тому місці, де є. Це не буде реставрація, а перебудова. Реставрувати там нічого», – зазначив архітектор. – Питання стоїть так: хто це буде відновлювати? Ще 20 років, і воно впаде».

Над садибою він запроектував засклені поверхи житлового будинку, що матиме вісім рівнів. У будинку передбачили 42 квартири, вхід до них з вулиці Василіянок і Богунської. Площа будинку – 5700 квадратних метрів. Цей варіант проекту відрізняється від попереднього лише тим, що на попередньому вхід до музею був з вулиці Богунської.

Інвесторів могли б зобов’язати реставрувати будинок, якби він мав статус пам’ятки архітектури. Крім того, споруда не має юридичного статусу музею. Тож забудовник взагалі може на спадок Гриневичів не зважати.

«На даний час ми розроблямо історико-архітектурний план. В його проекті, будинок пропонований як нововиявлена пам’ятка. Він не затверджений, але такі наміри є» , – сказав Володимир Гайдар, директор Департаменту архітектури.

Начальник відділу захисту культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин зазначив, що після будівництва садиба Гриневичів перестане бути пам’яткою.

«Цей будинок цінний не фасадом. А наметовим дахом, пропорціями, фактурою. Коли залишиться тільки фасад, цінність зникне, не буде такого образу. Це останній такий будинок в Івано-Франківську. Сумніваюся, що його можна буде відтворити. Відтворити ті речі, які називаються автентикою», – сказав Панчишин.

Архітектор Володимир Ідак наголосив, що через дорогу росте унікальне реліктове дерево гінкго. Будівництво підвалу на ділянці може йому зашкодити. Також він зауважив, що аварійність садиби Гриневичів ще треба довести.

«Я не вірю всім цим актам, які написали ваші ручні експерти. Нам потрібно залучити сюди кваліфіковану організацію», – сказав він.

Як повідомив Володимир Гайдар, на теперішньому генплані Івано-Франківська ділянка входить до зони, яка позначена як «існуюча малоповерхова забудова» і «проектна житлова забудова». Згідно з проектом змін до генерального плану, ця територія має стати «зоною садибною забудови».

Проте коригований генплан ще має затвердити міська рада. Якщо це відбудеться, то будівництво восьми поверхів на ділянці буде незаконним.

Крім того, згідно з державними будівельними нормами, вісім поверхів і така кількість мешканців є завеликими для цього розміру ділянки. Згідно з нормами, там має бути максимум 20 квартир.

«Будівельні норми ніхто не скасовував. Навіть якщо робите добру справу, робіть її в законний спосіб. Потрібно провести чіткі розрахунки у відповідності до ДБН: протипожежні розриви, інсоляція, дитячі майданчики», – сказав Володимир Гайдар.

Також архітектору порадили дотримуватися існуючої лінії забудови і не зводити споруду на краю вулиці. Рекомендували зменшити поверховість хоча б до 5 рівнів. Обов’язкова умова: робочий проект має пройти повну комплексну експертизу.

Щодо рідкісного дерева гінкго, містобудівна рада зобов’язала авторів проекту отримати висновок екологів.

«Ми не видамо містобудівні умови й обмеження, якщо будівництво не відповідатиме нормам», – підсумував Гайдар.