Забудівник та “Союз українок” хочуть знести столітню садибу

Автор: Людмила Баран

24 Бер, 2015 13:02

Поділитись публікацією
Забудівник та “Союз українок” хочуть знести столітню садибу

В Івано-Франківську під загрозою опинився будинок на вулиці Василіянок, 52 – Музей Гриневичів. На його місці може постати чергова багатоповерхівка.

“Союз українок” вирішив продати свою частину будівлі і ділянки компанії “ВД Груп”, яка збирається звести багатоповерховий житловий будинок. На зустрічі з директором Департаменту архітектури 24 березня керівниці організації повідомили, що мають домовленість із забудівником про те, що їм нададуть приміщення під музей Гриневичів у новобудові.

“Ми більше десяти років хотіли відреставрувати будинок, зверталися до місцевої влади, але нам ніхто не допомагав. Було багато засідань, обговорень у Союзі українок, перш, ніж звернутися до забудовника, ми перевіряли, чи вони не мають чорних плям, – розказала голова обласного осередку Союзу Українок Уляна Шведюк. – Цей, що є, будинок історичної давності – там розруха. Ми не знайшли іншого варіанту, окрім звернутися до забудівника. Поставили умову, що у новобудові буде музей жіночого руху”.

Представник інвестора, співвласник будинку Дмитро Сіреджук наголосив на тому, що це будівництво буде корисним соціальним проектом для міста. Адже замість будівлі, що розвалюється – буде нова, з сучасним музеєм. Він заявив, що будівля в аварійному стані, і навів у доказ експертний висновок від приватної  експертної організації.

“Якщо ми говоримо про музей Гриневичів, і валимо їхню хату, – то це неправильно, – вважає Володимир Гайдар, директор Департаменту архітектури. – Зруйнувати завжди легше, давайте спробуємо зберегти. Я би не ставив хрест на реставрації. Також варто розглянути варіант будівництва не замість, а біля”

Тим не менш, автор проекту, архітектор   Назар Чулуп з НТМ “Архітрав” наполягає на тому, щоб на фасаді нової будівлі використати декоративні елементи з портика садиби Гриневичів.

“Відреставрувати можна, можливо все, але за який кошт?”- сказав Назар Чулуп.

Пізніше на зустріч прийшли краєзнавець Михайло Головатий та Ігор Панчишин, начальник відділу з питань охорони культурної спадщини виконавчого комітету.

“Цей будинок не є зареєстрованою пам’яткою архітектури, – повідомив Ігор Панчишин. – Процедура встановлення статусу пам’ятки тривала і обтяжлива. Щоб внести нову пам’ятку в реєстр, треба звертатися до Кабінету міністрів. Але будинок є цікавим для того, щоб реставрувати. Він піддається реставрації”.

Згодом присутні обговорили варіанти того, як спорудити новий будинок, але разом з тим залишити нагадування про двістілітню пам’ятку. Новий варіант проекту домовилися показати через тиждень.

Будинок з колонами на розі вулиць Василіянок і Богунській збудований на початку 19-го століття, він був свідком славнозвісної Мармулядової пожежі. Власницею будинку була близька родичка письменниці Катрі Гриневичевої Ірина Гриневич. У 80-их роках будинок слугував явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук’яненко, Микола Поровський, Роман Круцик.

На початку 90-тих голова “Союзу українок” подарувала частину будинку місцевому осередку. Пізніше тут створили музей Гриневичів. “Союзу українок” належать 12% будівлі, та дві ділянки площею дві і шість соток.

У приватній власності інвестора нового будівництва перебуває решта будівлі та три сотки землі.