Urban Space 100 у п’ятірці найкращих урбан-проектів соціального підприємництва

Автор: Турій Роман

05 Бер, 2015 10:55

Поділитись публікацією
Urban Space 100 у п’ятірці найкращих урбан-проектів соціального підприємництва

Platfor.ma обрала п’ять найбільш надихаючих світових та українських прикладів соціального підприємництва, що змушують подивитись на бізнес під зовсім іншим кутом. До п’ятірки найкращих увійшла й ініціатива з Івано-Франківська Urban Space 100.

До топ-5 увійшли:

1. Micromidas – каліфорнійська компанія, яка винайшла альтернативу звичайному пластику – їхній пластик виробляється з недорогих та придатних для переробки матеріалів (використаного паперу, залишків сільськогосподарської продукції та деревини), а отже й розкладається набагато швидше за звичайний. Джона Біссела, співзасновника Micromidas, минулого року було внесено до списку Форбс «30 до 30» найяскравіших підприємницьких талантів світу.

2. Ініціатива ZELENEW з переробки пластику на корисні речі. Іван Нестеренко зі Львова дізнався про винахід голландця Дейва Хакенса, що дозволяє без громіздких та дорогих технологій перероблювати пластик і виготовляти з нього будь-які декорації, світильники чи вуличні меблі – будь-що, на що вистачить фантазії. І сам почав збирати такий «ручний 3D-принтер».

3. Еден Фул, яку у 2012 році було названо молодим соціальним підприємцем року за версією Ashoka, розробила пристрій SunSaluter, що дозволяє сонячним батареям рухатись у напрямку сонця без жодного мотору і виробляти на 40% більше електроенергії та водночас забезпечувати близько 4-х літрів очищеної води на день.

4. Вертикальна ферма Sky Greens, де овочі та фрукти зростають у А-образних шестиметрових вежах. Технологія передбачає ротацію рослин, тож всі вони отримують достатньо сонячного світла продовж дня. Також вони забезпечені належною системою поливу, здобрення та вентиляції. Механізм ротації не потребує електричного генератору, а здійснюється за допомогою водяного шківу та гравітації. Вода постійно фільтрується та наново використовується. Органічні відходи теж компостуються і перероблюються на добрива. Ці вежі легко встановлюються та не потребують складного догляду чи специфічних технічних рішень.

5. Urban Space 100 – громадський ресторан.

“Цієї зими Україна побачила народження одного з найяскравіших своїх соціальних підприємств – івано-франківського громадського ресторану Urban Space 100. Хоч він і не вирішує глобальних проблем людства, він надихає простих мешканців ставати активними городянами, піклуватись про вдосконалення території свого міста та просто комунікувати і народжувати нові ідеї”, – розповідає platfor.ma.

Ресторан цікавий своїм форматом, системою управління та ідеєю. По-перше, Urban Space 100 є колективною власністю – його засновниками стали одночасно 100 меценатів з різних міст, кожен з яких вклав у ресторан по $1000. Гроші власникам ніколи не повернуться – майже усі прибутки йтимуть на проекти розвитку міського простору, і ще частина на утримання персоналу та управління.

На що конкретно йтимуть гроші, вирішується на зборах власників, які проводять раз на кілька місяців. Саме тут усі небайдужі городяни можуть обговорити ідеї покращення власного міста та створити план дій. На що саме йтиме прибуток ресторану – на розвиток велоінфраструктури, розробку міського дизайну чи озеленення Франківська – вирішують більшістю голосів присутніх.

Крім того, що Urban Space 100 – місце зустрічі активних франківців, тут, звісно, ще й смачно готують. Кухня ресторану відкрита, тому за її бурхливим життям можна спостерігати з кожної точки закладу. До того ж, як і всі соціально відповідальні підприємства, Urban Space 100 подбали про комфортні умови для людей з обмеженими можливостями, для чого створили скрізь безбар’єрний простір.

Ресторан вже встиг стати центром активного життя міста – тут збираються не лише для того, аби смачно перекусити – тут спілкуються, обмінюються ідеями, навчаються, веселяться, проводять презентації та інші тематичні заходи.

Учасники, власники і прості відвідувачі ресторану вмотивовані однією метою – вони хочуть жити у комфортному місті, і добре розуміють: хто, якщо не вони, та коли, якщо не зараз?