У нас нема моди бути здоровими, – головна лікарка Івано-Франківська Марія Бойко

By Борис Марія 30 Бер, 2018 07:24

У нас нема моди бути здоровими, – головна лікарка Івано-Франківська Марія Бойко

Схожі публікації

Загрузка...

Марія Бойко – начальниця управління охорони здоров’я міської ради та національний тренер Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) з питань вакцинації. В інтерв’ю “Галці” головна лікарка міста розповіла про впровадження медичної реформи в обласному центрі.

У неї дізналися, які медичні послуги будуть платними, а які безкоштовними, чи слід поспішати заповнити декларацію із сімейним лікарем, на які виклики приїздитиме додому швидка медична допомога. Говорили й про електронні черги у франківських поліклініках, громадське здоров’я та ситуацію із вакцинуванням.

- Незабаром буде рік, як ви очолюєте управління охорони здоров’я. Що за цей час вже вдалося зробити?

- Дійсно, рік минув дуже швидко… Вдалося зробити багато рутинних , невидимих для пересічних містян та медиків  заходів. Проте, вважаю за успіхи запровадження медичної інформаційної системи «Медікс» одночасно  у всіх поліклініках міста, зміну концепції пологової допомоги – маємо міський клінічний перинатальний центр, оновлено обладнання міських поліклінік, відремонтовано ряд приміщень лікарень.

бойко поліклініка 5 електронна черга-08378

- Як справи у Франківську з впровадженням медичної реформи?

- Гадаю, що про необхідність здійснення реформи не сумнівається вже ніхто, але все нове й непізнане, з чим стикаємося у своєму житті, викликає настороженість і сумнів. Так само і з реформою медицини.

Сьогодні ми знаємо основні точки руху реформи, які окреслює МОЗ України, ними й рухаємося.

З початку квітня стартує в Україні та місті приписна кампанія – «Обери лікаря», тому запрошую усіх містян укласти декларацію (угоду про співпрацю) зі своїм лікарем- терапевтом, сімейним чи педіатром. Не треба це робити вже першого квітня – це можна буде зробити аж до кінця цього року. Тобто ми йдемо в ногу з реформами.

- Як не помилитися із вибором лікаря?

- Треба вдумливо і прискіпливо вибрати лікаря  серед знайомих, в поліклініці за місцем проживання, за рекомендаціями рідних чи знайомих. Єдиного рецепту нема.

- Як медреформу оцінюють пересічні, практикуючі медики, зокрема, принцип “гроші йдуть за пацієнтом”?

- Будь-які зміни, а тим більше кардинальне «гроші за пацієнтом», перевертають уявлення і лікаря,  і пацієнта про систему надання медичної допомоги, медичної послуги. Теоретично ми розуміємо, як це має відбуватися, а практичне втілення зможемо побачити не раніше як у липні цього року. Така система фінансувння застосовується у багатьох країнах і є ефективною. Сподіваюсь, що у нас це буде ефективно не лише для лікаря, а й стане запорукою надання якісної медичної допомоги пацієнтові.

Читайте також: Як підписати декларацію з лікарем: покрокова інструкція

Копійки, монети, гроші

- Нагадайте, які послуги будуть безкоштовними, а за які треба платити?

Наразі, МОЗ України заявило, що безкоштовними будуть відвідини лікаря – після підписання декларації, медичний огляд, лабораторні дослідження крові та сечі, мокроти, швидкі тести на маркери окремих інфекційних хвороб, флюорообстеження.

Безкоштовною буде невідкладна допомога незалежно від укладення декларації, а також паліативна (хоспісна) допомога, екстрена стоматологічна допомога тощо.

Змінюються умови госпіталізації в стаціонар – лише за направленням сімейного лікаря чи лікаря-терапевта, педіатра. Це теж буде безкоштовно. А от без направлення – може коштувати пацієнтові, правда, аж з 2020 чи 2021 року. Так  каже МОЗ.

- Кажуть, що швидка допомога не їхатиме на всі виклики. Про що мова, людям є через що перейматися?

-  Швидка допомога буде виїздити на виклики, коли існує небезпека для життя пацієнта. В усіх інших випадках вдень пацієнт повинен самостійно прийти на прийом до лікаря.

Навіть якщо нема запису, то такого пацієнта зобов’язані прийняти і надати медичну допомогу.  В окремих випадках, а саме під час підписання декларації, слід обговорити питання – коли та у яких випадках пацієнт може викликати лікаря додому. Тепер лікар отримав право самостійно вирішувати  потребу у виїзді додому.

Швидка медична допомога, лікар_4374

- Страхову медицину планують запровадити таку, як у Великій Британії. У чому різниця між нею та тим, що діяло донині?

- Як є нині ми добре знаємо – декларуємо «безкоштовна», а насправді пацієнт платить практично за все. Страхівка передбачає щомісячні виплати у певну страхову компанію певної суми грошей, щоб мати можливість лікуватися не сплачуючи грошей ні за медикаменти, ні за обстеження.

Нині для пересічного жителя України- це непосильний фінансовий тягар, адже страхівку треба сплачувати за кожного члена родини – і за дітей, і за немічних батьків.

Страхова медицина Великої Британії вже понад півсторіччя застосовує іншу систему – з наших податків (із зарплати, покупок в магазині тощо)  певна сума відраховується Національному страховику. У нас це буде Національна служба здоров’я, яка оплачує закладам охорони здоров’я за надані медичні послуги пацієнтам – на первинному рівні «гроші за пацієнтом», у стаціонарі – за якісно і ефективно пролікований випадок хвороби. Це буде з 2020 року.

бойко--9

 – В ОТГ медична реформа має деякі відмінності, ніж в містах і селах? Чи втрачає щось Франківськ у плані медицини від того, що не об’єднався наразі в ОТГ?

-  Ні. Івано-Франківськ буде центром госпітального округу. А, відтак, на нас лягатиме додаткова відповідальність за медичне обслуговування не лише жителів міста, а й довколишніх районів.

- У поліклініках Франківська запровадили електронні черги, та все ж люди стоять у живих чергах за талонами до лікарів. Інколи прийоми призначають на 3-5 днів наперед. В чому причина, та як це виправлятимете?

- Насмперед, пацієнт мусить звикнути до того, що на прийом до лікаря можна записатися за кілька днів наперед, у зручний час, і прийти на певний час. Тоді черги не буде.

Ще дотепер частина людей похилого віку бояться, що «талонів не стане», «лікаря не буде». Думаю, впродовж року черги поступово розсмокчуться, а про талони на прийом ми забудемо як старшний сон. Але мусимо звикати, що прийом до лікаря можна планувати й за тиждень, й за два, і ми самі керуємо часом цього прийому.

Читайте також: Франківці скаржаться на електронну реєстрацію у поліклініках (ВІДЕО)

- Як прокоментуєте критику запровадження електронних черг і комп’ютеризації медичних баз з допомогою приватних фірм? Мовляв, так порушується принцип медичної таємниці – бо дані про здоров’я можуть потрапити до третіх рук.

- Нам щодня пропонують у приватних магазинах заповнити анкету – паспортні дані, номер телефону, електронної скриньки – і ми отримуємо чарівну картку на знижку. Ми самі віддаємо всю інформацію про себе. Добровільно. Щодо електронного здоров’я, маємо зрозуміти дві речі – декларація між лікарем і пацієнтом підписується виключно в електронному вигляді, і у більшості електронних системах дані закодовуються у цифри – навіть при крадіжці жорсткого диску комп’ютера на розшифрування піде немало часу. А сенс?  Окрім того, база даних зберігається за допомогою хмарних технологій (ред. – технології, які надають користувачам Інтернету доступ до комп’ютерних ресурсів сервера і використання програмного забезпечення як онлайн).

Читайте також: Прикарпатських лікарів вчили працювати з електронною системою eHealth

поліклініка 5 електронна черга-08310

- Наскільки успішно і доречно діє програма “Доступні ліки” у місті? Скільки аптек долучилися, а франківців нею скористалися?  

- Як не дивно, урядова програма «Доступні лікаи» отримала активну підтримку серед більшості пацієнтів. За минулий рік іванофранківці закупили медикаментів на практично 4,0 мільйонів гривень, а за перший квартал цього року – на понад 1,2 мільйони гривень. Проблеми іноді є, бо не всі препарати є в достатній кількості, але все ж  прогарма діє. МОЗ України планує багато іншиих медикаментів «вкласти» у різного роду програми, щоб забезпечити періодичне і постійне вживання ліків пацієнтами. Навіть рік програми дав невелике статистичне зниження рівня захворюваності  на серцево-судинні хвороби.

- Уряд скасував мораторій на перевірку аптек. Це якось вплине на роботу франківських закладів? Вже були виявленні зловживання, фальсифіковані ліки?

- З цим питанням треба звертатись до відповідних структур –Державної інспекції з лікарських засобів в області.  Окрім того, у сфері керівництва управління охорони здоров’я міської ради нема жодного аптечного закладу. Практично усі аптеки у місті приватні.

ліки

- Нещодавно в область передали кілька тисяч доз вакцин від кору. Наскільки це вирішило проблему із нестачею препаратів?  

- На 3-4 місяців нам стане вакцини проти кору. А далі МОЗ України обіцяє наступну партію вакцини проти кору, паротиту, краснухи.

Читайте також: Черга у поліклініку. Франківські батьки активно вакцинують дітей проти кору (ФОТО)

- Чому, на вашу думку, дехто категорично відмовляється робити щеплення дітям та чим це загрожує?

-  Добре – коли добре. Увесь світ довіряє вакинації і лише в Україні – це катастрофа. Насправді катастрофа, коли помирають діти від кашлюка, кору, менінгококової інфекції, дифтерії – від тих хвороб, якими можна захистити дитятко 1-2 чи 3 уколами…Це безвідповідальність батьків перед своїми дітьми.

вакцина, кір, укол

- В Україні більшу увагу приділятимуть громадському здоров’ю, як це зараз відбувається у країнах ЄС. Чому люди саміцим не займаються – через лінь чи ціни за ліки?

- У нас нема звички і правила БУТИ ЗДОРОВИМ! Нема моди на здоров’я. Щоб це сформувалось,  пройде ще трохи часу. Маємо приклад з кором – коли було вакцини достатньо, то ніхто не хотів йти вакцинуватися. Коли вакцини було близько 500 доз – кабінет щеплень брали в облогу. А де відповідальність мами-тата за здоров’я дитини і нині, і вчора, і завтра?

Розмовляла: Марія ГУРЕЦЬКА

Приєднуйтеся до каналу “Галки” у Telegram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 
Схожі новини:

Лікарі виявили і дістали з ока британської пенсіонерки...
Блогер Ель Вікенс та героїні її зворушливих фото...
Щоб без втрат пережити епідемію грипу 2016 потрібно...
Жінки придумали рецепт “енергетичного напою”. Замість медовухи вони...

By Борис Марія 30 Бер, 2018 07:24


Загрузка...

Написати коментар

Нема коментарів

Наразі немає коментарів

Будь першим, залиш коментар!

Написати коментар
Перегляд коментарів

Написати коментар

Ваш E-mail не буде публікуватись
Позначені поля є обов'язковими*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing


новини партнерів

Фейсбук

Google +