У Калуші після «очищення» полігону відходів отрута вища за норму у 0,5 млн разів, – екологи

Автор: Турій Роман

06 Тра, 2015 14:18

Поділитись публікацією
У Калуші після «очищення» полігону відходів отрута вища за норму у 0,5 млн разів, – екологи

У Калуші на Прикарпатті екологи б’ють на сполох: тут після «очищення» полігону, куди вивозили отруйні відходи хімічного заводу, зафіксовано перевищення концентрації смертельно-небезпечного гексахлорбензолу у півмільйона разів.

Про це сьогодні, 6 травня, повідомили на прес-конференції екологи Міжнародної благодійної організації «Екологія – Право – Людина», інформує ЗІК.

Захоронення гексахлорбензолу на полігоні під Калушем здійснювалося у 1973-2000 роках. Це були відходи виробництва вуглецю на підприємстві «Хлорвініл». Варто зазначити, що полігон знаходиться на відстані 1 км до найближчого села. До річки Сапогів (басейн р. Дністер) взагалі 12 м.

Еколог МБО «Екологія – Право – Людина» Алла Войціховська зазначає: «Після очищення калуського полігону перевищення смертельно небезпечного гексахлорбензолу сягає у півмільйона разів. Станом на 2001 рік кількість відходів становила близько 11 тис. тонн. Згодом ця кількість сягнула 23 тис. тонн. У 2010 році, згідно з указом Президента, ця територія була визнана зоною екологічного лиха і розпочалася програма вивезення відходів».

За її словами, у 2014 році, коли відходи вивезли, калуський полігон був виключений з переліку об’єктів підвищеної небезпеки.

Натомість юристи зазначають: навіть сама процедура обрання фірми, яка мала вивезти відходи, проводилася непрозоро.

«Навіть у самих процедурах проведення тендерів були виявлені порушення. Тендер був абсолютно непрозорим, ніде не були оприлюднені кваліфікаційні вимоги», – говорить юрисконсульт МГО «Екологія – Право – Людина» Наталія Куць.

Як наголошують екологи, гексахлорбензол належить до І класу небезпеки і заборонений у всьому світі. Відповідно до Стокгольмської конвенції, речовина входить до 12 найбільш небезпечних. При потраплянні речовини до людського організму уражуються внутрішні органи, насамперед печінка, центральна нервова система та серцево-судинна система.

Алла Войціховська також повідомила: «У кінці березня екологи виїхали на полігон, взяли проби ґрунту і води. Результати шокували. Фактично ми знову маємо зону підвищеної екологічної небезпеки. В одній з проб гексахлорбензол перевищений у 518 тисяч разів. В іншій пробі – у 331 тисячу разів. У пробі ґрунту – у 164 тисячі разів».

Такий висновок міститься і у звіті Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Л.І. Медведя МОЗ України. «Результати досліджень свідчать про значну небезпеку для довкілля та середовища життєдіяльності людини, що проживає на прилеглих територіях. Потребується негайне вжиття заходів з очищення ґрунтів цього регіону, тому що гексахлорбензол заборонений до використання і відноситься до стійких органічних забруднювачів», – йдеться у документі наукового центру від 21 квітня 2015 року.

Відтак, екологи вимагають провести незалежну міжнародну експертизу стану довкілля на калуському полігоні, негайно розслідувати факти зловживань з боку посадовців та підприємств, котрі займалися видаленням небезпечної речовини з полігону.