У Франківську вперше обговорили проблему реституції Західної України – Польща хоче повернути своє майно

Автор: Борис Марія

28 Жов, 2015 10:36

Поділитись публікацією
У Франківську вперше обговорили проблему реституції Західної України – Польща хоче повернути своє майно

Сьогодні, 28 жовтня, у готелі Станіславів відбувся круглий стіл на тему «Польша готується до реституції України». 

Читайте також: Релігійна громада купила у міста 200 квадратів приміщення за майже півтора мільйона гривень

Організатором заходу є громадська організація «Голос».

Актуальність теми зумовлена тим, що польська організація «Реституція Кресів» (створена півроку тому) виступила з ініціативою повернути Польщі колишнє майно в західній Україні, яке належало полякам до Другої світової війни.  Юридичною мовою це називається реституція. Автори ідеї заявили, що вже готові позови до судів Києва та Луцька. Вони нарахували свого майна на території Західної України на 5 мільярдів доларів.

Голова Всеукраїнського об’єднання «Голос» Ростислав Гудзінський наголосив, що це питання піднімається вперше за час незалежності України. Він зауважив, що Україна також може висунути свої претензії, бо її території свого часу були окуповані Річчю Посполитою, чи  Австро-Угорською імперією.

«Головне, щоб ми не були стороною, яка захищається. Ми маємо грати і на іншій території… Законодавство повинне захистити наші майнові права», – додав він.

Представник Фонду «Свобода Слова» Орест Гриненко сказав, що ми маємо цікаву історію, живемо півроку з новим урядом, але досі ніхто не піднімав питання реституції у Парламенті. Хоча це зробили сусідні європейські країни.

“Ми зібрали перший круглий стіл, хоча це мала зробити держава. Якщо зараз кинути референдум бо реституції, то це буде війна”, – прокоментував він.

«Реституція в повному обсязі не можлива, бо це припинить українську державність і зробить нас кріпаками на своїй землі… ми будемо вільною робочою силою», – зауважив один із учасників заходу.

Всі присутні прийшли до висновку, що це питання слід врегулювати на законодавчому рівні. Відповідні пропозиції до Парламенту планують подати у майбутньому.