У Франківську обговорили проблеми національних меншин

Автор: Людмила Баран

10 Лют, 2016 16:29

Поділитись публікацією
У Франківську обговорили проблеми національних меншин

В Івано-Франківську 10 лютого влаштували круглий стіл «Національна мозаїка Івано-Франківська». Йшла мова про шляхи подолання міжетнічної ворожнечі у місті та вшанування історичної спадщини різних національних спільнот.

Читайте також: Окопи та триповерховий ДОТ: на Прикарпатті відновлять оборонні споруди часів Першої світової війни (ФОТО)

Учасниками круглого столу, який організувала ГО «Поступовий гурт франківців», стали представники російської, єврейської національних громад Івано-Франківська, науковці, працівники міграційної служби.

«Місто Івано-Франківськ завжди було толерантним до всіх національностей. Так має бути. Сьогодні ми маємо бути прикладом. Зокрема, і для Європи, адже ми знаємо, які проблеми вона переживає зараз», – сказав Сергій Адамович, керівник «Поступового гурту франківців».

Іван Монолатій, доктор історичних наук, зауважив, що Івано-Франківськ не може похвалитися відкритими дискусіями між громадами. Спостерігається їхня самоізоляція і паралельний розвиток, без діалогу. Однак без дискусії, можливо, важкої та емоційної, не можна налагодити справжню співпрацю.

«Проблема інакшості є визначальною у національній мозаїці Івано-Франківська. Йдеться про те, щоб влада і громадські кола навчилися співжити у міському середовищі. Ми ще навіть не на початку шляху до таких відносин», – зауважив Іван Монолатій.

За його словами, історично Івано-Франківськ був мультикультурним та багатонаціональним, проте у ньому немає належного вшанування важливих для історії національних спільнот міст. Приміром, мало хто знає, що на місці скверу позаду медичного університету колись розташовувалась найдавніша у місті синагога.

«З понад сотні людей, яким встановлені анотаційні дошки у нашому місті, – лише один є представником не української національності – Вільгельм фон Габсбург, відомий як Василь Вишиваний», – зауважив Іван Монолатій.

На його думку, у міській владі титульна нація, репрезентована депутатами, не прислуховується до представників національних меншин. Й активні мешканці мусять добиватися від неї рішень для налагодження «єдності у різноманітті». Адже проголошення моноетнічність загрожує рухом до нацизму та повторення проблем Другої світової війни.