У Франківську біженці створили власну громадську організацію, першу в Україні

Автор: Людмила Баран

18 Лют, 2015 14:11

Поділитись публікацією
У Франківську біженці створили  власну громадську організацію, першу в  Україні

Досі переселенцями в місті опікувалися, в основному, державні відомства і волонтери. Віднедавна в івано-франківській Просвіті діє Громадська організація «Українці Донбасу і Криму». Її 28 січня зареєстрували приїжджі зі Сходу.

Читайте також: Житло, робота та статус "переселенців" - основні проблеми ВПО на Франківщині

Метою їхньої діяльності є об’єднання вимушено переміщеними осіб, захист їхніх прав, співпраця з державною, місцевою владою та благодійниками. До громадської організації звернулися вже близько ста осіб.

«Ми тут більше півроку. Шкода тих людей, бо в них – безвихідь. Вирішили створити громадську організацію, щоб якось об’єднатися, чогось добиватися, щось робити. Бо це просто виживання. Грошей на продукти немає, за квартиру треба платити, а ще як діти малі – це катастрофа для людини, – розказала Лариса Пантелюк, керівник організації. – Коли кожен сам по собі – трудно щось робити. Але вже, коли згуртувалися, коли є офіційна організація – простіше. Оце зараз, наприклад, писали листа в торговий центр з просьбою про допомогу, то хоча б дали по мішку крупи, борошна, цукру».

За словами Лариси Пантелюк, дві основні проблеми переселенців – це забезпечення житлом і роботою.

«Поки що ні одним, ні другим ніякі служби нам не допомогли. Люди знімають квартири, ще ніхто не домігся того, щоб лише за комунальні платити. Є люди доброї волі, в основному в районах, які безплатно поселяють у себе. Тут двоє інвалідів у Крихівцях живуть, яких теж пустили пожити, і вони платять тільки за комунальні послуги», – сказала пані Лариса.

Як вона зауважила, до Департаменту соціальної політики звертаються в основному малозабезпечені люди. Допомога, яку виділяють, на пенсіонерів й інвалідів – 870 гривень, на працездатних – 430 гривень. Враховуючи дорогу оренду житла і відсутність роботи, мало що лишається на життя. Особливо складно знайти працевлаштування людям передпенсійного віку, кому лишилося два-три роки до пенсії.

«Ця організація перша не тільки в Івано-Франківську. В Україні ще немає такої. Дзвонили до мене з Києва, Дніпропетровська. В принципі, ми можемо працювати по всій Україні, я казала – нехай створюють свої осередки», – зазначила Лариса Пантелюк.

Як сказала керівниця організації «Українці Донбасу і Криму», їхня спільнота вже активно влилася в громадське життя Івано-Франківська. Вони брали участь у відзначенні Дня злуки, в акції «Я-Волноваха», у різних заходах Просвіти.

«Ті структури, які вже працюють над допомогою переселенцям, можуть зрозуміти той стан, в якому ми перебуваємо. Але вони не можуть відчути того всього, що ми знаємо і відчуваємо, – наголосила Лариса Пантелюк. – Будемо звертатися з своїми пропозиціями до Уряду. Звичайно, нагліти не будемо, бо розуміємо, що в Україні зараз всі люди соціально незахищені».

Теги: