Традиції Великодньої суботи

Автор: Турій Роман

11 Кві, 2015 08:10

Поділитись публікацією
Традиції Великодньої суботи

Великодня субота – надзвичайно важливий день напередодні святкової неділі. Що в цей день заведено робити і що не варто – про це розкажуть традиції.

Великодня субота – остання нагода висповідатися й прийняти Святі Тайни Тіла і Крові Христа. Не гідно сідати до великоднього столу з неочищеним серцем і устами.

Великдень є символом щорічної можливості почати нове життя. У Великодню суботу готували крашанки, писанки (скробанки, мальованки). Вони зберігалися протягом усіх свят. Готували крашанки і пи­санки по тринадцять, на згадку про 12 апостолів і Спасителя. Кожна майстриня мала свої рецепти приготування фарб, свої традиційні малюнки-орнаменти.

Крашанки фарбувалися природними барвниками із трав, кори та ягід у червоний, жовтий, синій зелений і золотистий кольори. Писанки — яйця, розписані восковим методом. Крашанки — яйця, помальовані різнокольоровими цяточками на чорному або вишневому тлі. Скробанки, дряпанки — яйця, пофарбовані в один колір. Металевим вістрям чи голкою на них вишкрібають найрізноманітніші візерунки. Мальованки — яйця, розмальовані пензлем різними візерунками.На Великдень і в наступні дні всі вітали одне одного писанками. Приносили їх і на кладовище під час Проводів. Топтати ногами рештки пофарбованого яйця або писанки — великий гріх. Шкаралупу з писанок чи крашанок в одних місцевостях викидали на стріху хати і хліва, а в інших — виносили на текучу воду, кидали курям — «щоб добре неслися».

Здебільшого фарбують у червоний, жовтий, синій, зелений і золотистий кольори. Яєць красять 13 (мають тут на увазі 12 апостолів і Спаситель). Найбільше готують червоних крашанок, бо це нагадує про кров Спасителя. Люди вірили, що в свяченому яйці знаходиться сорок милостень, а отже, й перебуває «Дух святий», а тому лушпиння зберігали, щоб підкурити ним людей та худобу від пропасниці. Не годиться робити чорних, бо вони нагадують про кров «лукавого».

Раніше випускали з яйця всю рідину, порожнє фарбували і вішали коло ікон. Тепер цей звичай майже забувся, бо хтось сказав, що тоді, коли гримить грім , “той що під греблею сидить” (нечистий), ховається в порожніх крашанках.

Особливо клопітно жінкам у страсну суботу. Адже потрібно напекти пасок,приготувати смажене й варене їство, нафарбувати яєць і посвятити їх у церкві.

Звечора біля храмів розпалювали вогнища, щоб ті, хто прийшов на всюношну, змогли зігрітися, почути цікаві казки і перекази.

У святу суботу напередодні Великодня вранці починається служіння у храмі Гробу Господнього, а після його закінчення співається “Господи помилуй!” – аж доки не запалиться світло в лампадах, що висять над Гробом Господнім.