ТОП-5 маловідомих туристичних місць Західної України

By Вадим Войтик 29 Кві, 2014 19:32

ТОП-5 маловідомих туристичних місць Західної України

Схожі публікації

Загрузка...

Західна Україна – край надзвичайної туристичної привабливості, мальовничий та… непізнаний. Звісно, його мешканці та гості знають про фантастичний Львів, мальовничий Кам’янець-Подільський. Багато хто бував на Закарпатті, в Чернівцях чи Почаєві. Однак чи чули ви коли-небудь про базальтові стовпи, одне з природніх чудес України?

 Перше місце. Жовква

Містечко, що неподалік від Львова, будували італійці. Як і наш рідний Станіслав. І обидва цих міста споруджувались як ідеальні. Місто-сонце, з гармонійною забудовою, чітким радіальним плануванням вважалося свого часу одним із найгарніших приватних міст-резиденцій Європи, важливим центром розвитку мистецтва, культури, релігії та друкарства.

Станіслав Жовковський будував не просто замок, а справжню фортецю. Згодом Жовкву уподобав собі у якості резиденції польський король Ян Собєський. Колись тут були арсенал, скарбниця, розкішні зали, працював монетний двір. За надиво непоганим фасадом. Окрім короля Яна тут бували Іван Мазепа, Петро Перший, Михайло Радзивіл і навіть Наполеон.

Крім того, Жовква щедро присипана культовими спорудами на будь-який смак. Ось, наприклад, василіянський монастир XVII століття.

Зберіглася також синагога. Пишуть, що вона не лише одна з найбільших у Європі, але стала взірцем для кількох споруд в Тель-Авіві.

До речі, неподалік від Жовкви є унікальний пам’ятник Нестерову. Авіатор, винахідник, конструктор Петро Нестеров був першим, кому вдалося здійснити «мертву петлю».

Жовква-1

Жовква-2

Жовква-3

Жовква-4

Жовква-5

Жовква-6

Друге місце. Язловець

Язловець ніби був заснований ще до появи Київської Русі, хоч більш тверезі історики називають XIV століття. В ті часи тут проходив торговий шлях «Віа Регія» (з Молдови на Львів). Вигідне положення зумовило появу тут ярмарків. Патріоти Язлівця не забувають наголосити, що вони сильно дратували львів’ян. Ті навіть написали листа польському королю з проханням заборонити язловецькі торговища.

В ті часи тутешні землі належали роду Бучацьких. Ті з Бучацьких, що володіли Язлівцем стали іменувати себе Язловецькими, певно в пику родичам. Аби сприяти розвиткові міста, Язловецькі заохочували до переселення вірмен, визнаних торговельних фахівців. Є підстави вважати, що перша серйозна хвиля вірменської імміграції сталася після 1475-го року, коли Крим, і в першу чергу Кафу (Феодосію) захопили ще не москалі, а османці, з якими у вірмен були давні напружені стосунки. В результаті в центрі тодішнього містечка утворилось ціле вірменське поселення – кілька вулиць плюс церква Богородиці на пагорбі.

Вірмени ж активно брали участь у будівництві головної споруди містечка – фортеці. Язловецькі почали тут будову ще у XV столітті. Від заснування укріплення постійно добудовували, перебудовували й розширювали. У 1590-му році Микола Язловецький на протилежному від замку пагорбі збудував парафіяльний костел (більш-менш зберігся).

Новий власник Язловця Станіслав Понятовський (не останній польський король, а його батько) в 1747-му році реконструював будівлю так званого Нижнього замку. Навколо фортеці добудовуються кілька споруд, що утворюють ще одне фортифікаційне кільце, з казематами й баштами. Добудувавши бокові крила, зробивши його П-подібного вигляду, Понятовський перетворює замок на триповерховий палац.

Нині тут римо-католицький жіночий монастир (правильно він зветься Реколекційний дім сестер закону Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії) і музей Марцеліни Даровської. Ця пані отримала свого часу від Папи Римського дозвіл на заснування монастиря, який діяв з 1863-го по 1946-й рік, а також вже у наші дні.

Язловець

Язловець

Язловець

Язловець

Третє місце. Базальтові стовпи

Фахівці стверджують, що більше ніде в Європі ви такого не побачите. Кам’яні стовпи, які місцями мають висоту у кількадесят метрів, каскадом спускаються до чаші, заповненої прозорою і від того неймовірно синьою водою.

Мільйони років тому на цьому місці лютували вулкани. Магма  немов желе з пекельної кухні розтікалась, застигаючи й набуваючи оцих неймовірних форм.

А потім пісок і крейда поховали застиглі базальти на неймовірну купу років. Кажуть, що відкрив їх геть випадково місцевий селянин.

Десь в тридцятих роках XVII століття копав він собі щось на городі й зламав об камінь лопату. Та потім зметикував з відкопаного каміння зробити хаті фундамент.

Ще кажуть, що копав він не просто так. Ніби неподалік Костополя згубив колись свого вельми коштовного персня король Ян Казимир. І велів помітити місцину, аби відшукати згодом. Ну а коли почали шукати – то й відкопали оцих кам’яних монстрів.

Базальтові стовпи-2

Базальтові стовпи-1

Четверте місце. Чернелиця і Раківець

Чернелицею володіли спершу Бучацькі-Язловецькі, а у XVIII столітті – Чарторийські. Цей майже королівській рід мав у власності величезні землі як по Заходу України, так і по всій Речі Посполитій.Михайлові Чарторийському, воєводі (губернатору) бацлавського воєводства, Чернелиця мала б завдячувати за найвизначніший шматок власної історії.

Назву села пов’язують з чорними лицями турків і татарів, які були тут частими “гостями”. Ще кажуть, що то річка так звалася – від слова “черлений”, тобто червоний. Будову почали на початку XVII століття. Проте під час Хмельниччини спорудження припинилося. Твердиню добудовує Михайло Чарторийський і вимагає, до речі, за це з уряду компенсації.

Під час польсько-турецькій війн кінця XVII століття свіжозбудований замок добряче нищать турки. Проте він і надалі залишається серйозною фортифікацією. Причому настільки, що в ньому наважувався зупинятись сам польський король Ян Собеський. За його наказом навіть прорили чи то один, чи то два підземних ходи з фортеці: до Дністра і до сусіднього костелу Домініканців.

Неподалік від Чернелиці  над Дністром височіть вежа ще одного замку. Збудований в середині XVII століття силами галицького підчашого Домініка-Войцеха Беньовського. Ще недобудованим замок витримав козацьку (1657-й р.) і турецьку (за десять років) облоги. Проте згодом в 1672-му і 1676-му роках турки двічі захоплювали фортецю і сильно її нищили.

Ще біля ста років фортеця використовувалась для проживання, а в 1768-му році після пожежі занепала назавжди. Однак і зараз її залишки доволі грізно височіють над мальовничою луквою Дністра.

Чернелиця

Чернелиця

Чернелиця

Раківець

 

П’яте місце. Сидорів

Сидорівський замок дійсно схожий на корабель. Збудований чернігівським воєводою Калиновським він пливе над навколишніми пустошами і городами.

Замок збудовано з пісковику та вапняку. Колись на кожній стіні було відповідно 3-4 вежі. У північно-західній частині фортеці розташовувались каземати, житлові та господарські будівлі.

Розкішний сидорівський костел звели в 1730-1741 рр. З висоти його унікальні форми відтворюють герб Калиновських, а саме стріли на луку з двома зірками. Величні склепіння закинутого храму і зараз справляють враження. На хорах залишились навіть рештки органу.

Сидорів

Сидорів

Сидорів

Сидорів

Сидорів

Приєднуйтеся до каналу “Галки” у Telegram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 
Схожі новини:

З 24 липня Фільм “Майдан” вийшов у прокат....
Декілька простих та ефективних рекомендацій батькам для покращення комунікативного...
На церемонії вручення кінопремії “Оскар” нагороду в номінації...
У титрах фільмів і серіалів слід було б...

By Вадим Войтик 29 Кві, 2014 19:32


Загрузка...

Написати коментар

15 коментаря

 1. Христя Квітень 30, 09:34

  Класна стаття. Було б добре ще серед тексту вказувати район та область. Або навіть ще більше, – посилання google-maps. Бо є місця, в яких я наприклад ще не бувала. То хотілося б туди потрапити.

  Reply to this comment
 2. Ім'я Квітень 30, 11:15

  Дебільна стаття. Чому не вказано, де розміщенні ті чи інші пам’ятки? Чи ми тут картинками повинні милуватися?

  Reply to this comment
  • Ліда Квітень 30, 13:29

   Це ти дЕбіл – шо. тяжко в неті знайти координати????

   Reply to this comment
   • Ім'я Ім'я Квітень 30, 17:43

    Ліда, це ти дЕбіл. По-перше: координати потрібно вказувати обов’язково. По-друге: чиї це фото? Автор статті робив чи з нету зпиз**ені?

    Reply to this comment
 3. Андрій Квітень 30, 18:38

  Фотографії зроблені автором даного матеріалу. Будьте стриманішими у коментарях.

  Reply to this comment
 4. Марічка Квітень 30, 19:45

  Язловець теж рекомендую.

  Reply to this comment
 5. tourist Квітень 30, 20:17

  if you want to show really good staff you need to write it in the correct way and be thankful for the comment and use them for your development. So please correct the article, include the author name for all the photos and include more details as about where are these places and how to get there.

  Reply to this comment
 6. No name Квітень 30, 20:33

  ну який Жовквовський? О_О Станіслав Жолкевський + вказано в статті васильянський монастир, а показано домініканський

  Reply to this comment
  • LK Травень 1, 23:36

   Там ще інші помилки є, але це несуттєво. Головне, що промоція робиться, за що дякуємо. Фотографії самі дуже гарні. Приїжджайте до Жовкви. http://www.zhovkva-tour.info

   Reply to this comment
 7. Тамара Травень 1, 23:26

  вдячна за Вашу статтю, все так близько, а чула тільки за Жовкву, маю надію що у 2015 році буду там, Не дивно що у Жовкві у2015 році буде проходити Європейський зліт по велотуризму, А у решти цікавих місць обов”язково постараюсь побувати, або хоча більше дізнатись.

  Reply to this comment
 8. Михайло Паньків Травень 4, 21:10

  смт. Чернелиця знаходиться у Івано-Франківській області, Городенківський район. Мальовниче місце поряд з Дністровськими каньйоном на межі Чернівецької, Тернопільської і Івано-Франківської областей. Тут ніколи не було розвинутої промисловості і це насправді клаптик недоторканої природи. Частина мого дитинства пройшла саме там !!! Дуже приємно прочитати про рідні місця, Дякую!

  Reply to this comment
 9. Ірина Травень 6, 14:29

  Чому не написано, де розташовані ці місця? Українською мовою: “Жовква, Язловець, Базальтові стовпі, Чернеліця і Раківець, Сидорів”. Власну неуважність не перекидайте на автора статті.

  Reply to this comment
  • Роман Травень 15, 14:07

   Базальтові стовпи…. це ж треба було так населений пункт назвати))

   Reply to this comment
 10. Галина Вересень 28, 21:29

  Ми були: Раковець-чудова панорама(беріть палатки),Чернелиця-жахлива дорога(нічого особливого),Жовква-гарно. Незгідна з ТОП-5.Рекомендую-Пнівський замок,оборонний костел с. Липівка 1575р.,палацовий комплекс графа Рея 17-19ст.с.Приозерне,Червоноградський замок 17ст.с.Нирків,с.Крилос теж є що подивитись,-це Івано-Франківська обл.Далі Тернопільська обл.с.Коропець-палац графа Бенеді 19ст.,Михайлівська церква 14ст.с.Чесники,замок С.Потоцького 17ст.с.Золотий Потік (спішіть побачити,бо одна стіна рухнула),с.Скала-Подільська замок 12-15ст.,с.Струсів палац Лянцкоронських 17ст.,с.Микулинці палац Потоцької та Троїцький костел 18ст., с.Скалат 1603р.,а замок Темтельмана поч.20ст.взагалі став приватною власністю,ми лізли через дірку в заборі,щоб подивитись.Історія цих замків,палаців дуже цікава,шукайте неті.Дещо у занедбаному стані(м,ягко сказано) спішіть побачити.

  Reply to this comment
Перегляд коментарів

Написати коментар

Ваш E-mail не буде публікуватись
Позначені поля є обов'язковими*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing


новини партнерів

Фейсбук

Google +