Письменниця обурюється, що її текст включили у ЗНО без дозволу та ще й перекрутили зміст

By Людмила Баран 28 Кві, 2015 18:01

Схожі публікації

Загрузка...

Лауреатка Шевченківської премії, письменниця Галина Пагутяк написала відкритий лист до керівника Українського центру оцінювання якості освіти. Стверджує, що її текст взяли для ЗНО, порушивши авторське право. А також, що до її твору сформулювали некоректні завдання. 

«До Лікарчука Ігоря Леонідовича, директора Українського центру оцінювання якості освіти

Шановний Ігоре Леонідовичу! Вже два дні до мене надходять розпачливі й обурені листи такого змісту: «Шановна Галино! Мені прикро, що я дізналася про вашу творчість лише на державному екзамені. Твір мене дійсно вразив і я перечитувала понад 6 разів його, бо отримувала від нього тільки насолоду. Шкода зізнаватися, що з вашою творчістю спіткнулася тільки вчора, але наразі найбільшою проблемою для більшості абітурієнтів є саме тести з укр мови 29-33. Ми не залишимо в спокої цю проблему, це зневага як до Вас так і до учнів! Діти з шаленою швидкістю розповсюджують варіанти написання скарг, а ще навіть в Києві говорять про мітинг. Сподіваюся, Ви на нашому боці, бо для нас, молодих, Ваша підтримка є великим поштовхом на шляху до справедливості оцінювання».

Листи від батьків, викладачів, абітурієнтів з приводу тестових завдань з української мови для ЗНО: некоректно поставлених питань та офіційних відповідей.

Уперше з часів проведення зовнішнього тестування текст українського письменника опинився у центрі скандалу. Таким чином, порушені мої немайнові авторські права, тобто завдано шкоди моїй репутації. Я певна, що досвідчений юрист знайде порушення і майнових авторських прав, але зараз мене це найменше цікавить. Я переживаю, як і Ви, напевно, за наших дітей, бо їм завдано дуже великої шкоди, яка матиме вплив на їхнє майбутнє.

Я – автор майже 30 книг, лауреат престижних премій, в тому числі й найвищої – Шевченківської, ще жива і доступна для спілкування. Виявивши мені честь і обравши мій текст для аналізу, автори питань і відповідей безперечно розуміли, що це складний філософський текст, який можна по-різному інтерпретувати, але повелися з ним дуже непрофесійно.

Хоча могли звернутися до мене за консультацією. Якби питання були сформульовані коректно і зрозуміло, не виникло б такої хвилі обурення в суспільстві, чи не так? Подібний конфлікт з’являється в умовах байдужості влади до якості освіти, ігнорування і непошанування державної мови і набуває політичного забарвлення.

Тому Ви і Міністерство освіти повинні адекватно і максимально швидко на нього відреагувати, бо, судячи з реакції суспільства, пожежу не вдасться загасити. Абітурієнти звернулись до мене дати відповіді на тестові завдання.

Я прочитала їх і зрозуміла, що розумні відповіді можна отримати лише тоді, коли ставлять розумні запитання.

Почну з того, що мій текст тлумачать хибно. 6.5. Завдання 30. 30. Метафоричний зміст речення «Він примушує нас вірити, що обов’язково треба розбиватися до крові, щоб подолати стіну й потрапити в сад» (рядки 41, 42) розкрито в рядку А Тільки докладаючи зусиль, можна досягти задуманого, здійснити свою мрію. Б Людське життя сповнене перешкод і труднощів В Підкорена суспільним законом людина досягає своєї мети в боротьбі. Г Кожен повинен досягати своєї мети за будь-яку ціну.

Відповідь: В Підкорена суспільним законом людина досягає своєї мети в боротьбі. Мій коментар: Жодне з питань не передає суті цитати, яку слід розглядати в контексті. Вираз «Підкорена суспільним законом людина» – просто безграмотний. Я кажу, це як філолог і письменниця. 6.6. Завдання 31. Рядки 45-49

А ілюструють аргумент, наведений у рядках 40-44 Б обґрунтовують висловлене в рядках 40—44 В розширюють міркування з попереднього абзацу Г підсумовують сказане в попередніх абзацах

Відповідь: Б обґрунтовують висловлене в рядках 40—44 Варіанти відповідей частково синонімічні, невиразні, і взагалі не мають права на існування. 6.7. Завдання 32. Текст НЕ суперечить твердженню А Людина – володар планети. Б Люди розумніші за комах. В Людське життя підвладне часові. Г Комахи – гидкі створіння.

Відповідь: В Люди розумніші за комах. Це взагалі абсурд і наруга над авторським текстом. Суть його полягає в тому, що людина, поставивши себе вище над іншими істотами, втратила з ними зв’язок. Вона використовує владу, насильство і гроші, щоб поставити одних людей над іншими. Це і є головна думка. До речі, дуже актуальна для нашого часу. Школа не навчає дітей мислити самостійно, не дає їм змоги мати власну думку. Не існує зворотного зв’язку між вчителями та учнями. Освіта – це перше, що потрібно реформувати. Я підтримую протест абітурієнтів, бо вважаю його цілком справедливим. Винні повинні бути покарані.

З повагою Галина Пагутяк, автор тексту «Маленький світ не для людей…» 26 квітня 2015 року, м. Львів».

Як відомо, багато абітурієнтів скаржаться на завдання 29-33 у тесті ЗНО. В Центрі оцінювання якості освіти радять зачекати висновків Комісії з визначення результатів. 

Приєднуйтеся до каналу “Галки” у Telegram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 
Схожі новини:

На 56-ій Міжнародній математичній олімпіаді, що проходить у...
Дослідники, які працюють з космічною обсерваторією Solar and...
ЮНІСЕФ вирішив перевірити, як люди реагуватимуть на одну...
Міністерство освіти доручило обмежити доступ до доменних зон...

By Людмила Баран 28 Кві, 2015 18:01


Загрузка...

Написати коментар

Нема коментарів

Наразі немає коментарів

Будь першим, залиш коментар!

Написати коментар
Перегляд коментарів

Написати коментар

Ваш E-mail не буде публікуватись
Позначені поля є обов'язковими*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing


новини партнерів

Фейсбук

Google +