На Прикарпатті перевірили як зважують товар та чи стали підприємці свідомішими

Автор: Борис Марія

23 Лют, 2016 16:50

Поділитись публікацією
На Прикарпатті перевірили як зважують товар та чи стали підприємці свідомішими

Питання масового використання непридатних ваг у торгівельних мережах,  на ринках,  та закладах громадського харчування піднімалось рівно рік тому фахівцями ДП «Івано-Франківськстандартметрологія».

Основним завданням цих заходів було зменшення рівня порушень (зокрема Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, Правил роботи закладів ресторанного господарства ) і, найголовніше, прав споживачів. Адже використання ваг, точність вимірювань яких зазвичай невідома – пряме порушення прав кожного з нас, як споживачів яким зважують товар, продають його фасованим або подають страви у закладах харчування. Для зручності споживачів, та й підприємців, ДП«Івано-Франківськстандартметрологія» був розроблений спеціальний маркувальний знак, яким засвідчувалось, що дана ваг пройшла повірку (так би мовити перевірку на точність). Повірка ваг дозволила багатьом усунути і проблеми з обліком вагового товару, оскільки відхилення у точності на 5-10 грам у більшу чи меньшу сторону в масштабах навіть невеличкого магазину спричиняє розбіжнності з невідомим для підприємця походженням, адже ведеться мова не тільки про обважування покупця, а й можливу недостачу і у підприємця в результаті неточних занижених показів ваги. Найпроблемнішим питанням використання не тільки не повірених ваг, але й ваг невідомого походження з невідомою точністю залишається не лише у невеличких магазинах сільської місцевості, а й на ринках Івано-Франківська, Калуша, Болехова, Долини та Рожнятова. Практично невідомою залишається ситуація у закладах громадського харчування. Адже окрім безкомпромісного питання якості і безпечності  страв, пропонованих закладами харчування не варто залишати без уваги і відповідність порції заявленому та оплаченому вами значенню.

Як висновок – необхідність  уваги не тільки органів влади, а й громадськості. На даному етапі реформування системи захисту прав споживачів найдієвішим самозахистом буде саме пильність споживача – перепитайте продавця чи може він засвідчити і підтвердити точність  свої ваги.

Найбільш інформативним і переконливим аргументом завжди буде «мова» чисел: впродовж 2015 року фахівцями ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»  було повірено близько 1000 ваг. Оцінити справжній відсоток використання придатної чи непридатної ваговимірювальної техніки реально важко, адже точна інформація про кількість торгівельних закладів і кількість використовуваних ними ваг відсутня. Однак, кожен  з нас розуміє, що в масштабах області – недостовірна точність зважування при здійсненні торгівельних операцій  – явище масового характеру.

На даний час рівень втручання держави у роботу підприємців максимально мінімізована для сприяння розвитку бізнесу та переходу до європейської системи господарювання. Регулятором процесів на ринку продукції  та послуг і захисту прав споживачів невдовзі стане Держпродспоживслужба, однією  з чисельних функцій якої стане здійснення державного ринкового нагляду та державного метрологічного нагляду (за точністю вимірювань) зокрема. Однак, саме повага один до одного, зокрема і у точності  зважування товару, а не загроза покарання, має слугувати однією з тих цеглинок  з яких будуються позитивні реформи в суспільстві.