На Прикарпатті меліоровані землі через недогляд можуть знову перетворитися на болото

Автор: Людмила Баран

07 Вер, 2015 16:01

Поділитись публікацією
На Прикарпатті меліоровані землі через недогляд можуть знову перетворитися на болото

На Прикарпатті необхідно приділяти більше уваги експлуатації меліорованих земель.

Про це інформують в Івано-Франківському обласному управлінні водних ресурсів.

„Сьогодні стан меліорованої внутрішньогосподарської мережі залежить від юридичних і фізичних осіб, організацій, яким землі передані в оренду, або ж у власність. Використання меліорованих земель, досягнення на них відповідних врожаїв пов’язане із своєчасним проведенням експлуатаційних заходів.

Взявши внутрішньогосподарську меліоративну мережу в оренду, часто не зважають на те, що замулені канали, дренажні оголовки з часом виведуть мережу з ладу, а це приведе до повторного оглеєння ґрунтів і заболочення”, – розповідає начальник Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів Роман Михайлюк.

Місцеві органи влади, сільські, селищні ради в праві переглянути умови договору оренди меліорованих земель, використання яких повинно бути в системі, спільно з меліоративними каналами і спорудами на них. Варто пам’ятати також, що не обкошені канали, кущі і дерева є розсадником бур’янів і шкідників.

На сьогодні служби міжрайонних управлінь водного господарства, спільно із спеціалістами районних служб агропромислового розвитку, проводять обстеження технічного стану меліоративних систем для визначення об’ємів робіт на ремонтні роботи і визначення їх вартості.

Щорічно обласне управління водних ресурсів, підпорядковані йому експлуатаційні організації звертаються до органів місцевого самоврядування, фермерів, акціонерних товариств інших землекористувачів з проханням приділити більше уваги меліоративним системам, не допустити їх повторного заболочення, для чого власними силами, чи по договорах з міжрайонними управліннями водного господарства проводити відповідні експлуатаційні роботи.

Ще в 60-90 роках минулого століття активно розвивалася меліорація земель. В Україні проводилось будівництво великих зрошувальних систем, каналів, насосних станцій, водосховищ. На Прикарпатті основна увага була приділена осушенню перезволожених і заболочених земель, яких щорічно вводилось в експлуатацію до 10,0 тис. га.

Всього в області нараховується 195,1 тис. га меліорованих земель, найбільше з них в Коломийському районі – 36,0 тис. га, Тисменицькому – 24,1 тис. га і Калуському – 22,1 тис. га. На таких землях побудовано 133 свайних мостів, понад 3500 шт. різного типу переїздів, експлуатаційні польові дороги.

В 2003-2004 роках меліоровані землі, які до того являлись власністю колишніх колгоспів і радгоспів, були передані на баланс сільським, селищним органам влади і окремим містам області.