“Ми ті на кого ми чекали”: Євген Самборський презентував у Франківську оновлений Центр сучасного мистецтва (ФОТО)

Автор: Турій Роман

17 Mar, 2016 19:55

Поділитись публікацією
“Ми ті на кого ми чекали”: Євген Самборський презентував у Франківську оновлений Центр сучасного мистецтва (ФОТО)

Додати в франківський Центр сучасного мистецтва сучасного взявся художник Євген Самборський – сьогодні, 17 березня, в приміщенні Центру відкрили його виставку «Ми ті на кого ми чекали».

Для Самбороського це перший персональний проект в рідному місті. До створення виставки митця спонукав плачевний стан візуального мистецтва в місті.

«Проект розпочався з роботи автопортрет, який був зроблений в 2013 році спеціально для Центру. Я її подарував. Відбулася виставка, я отримав фотографії з події і м’яко кажучи був незадоволений тим, як виглядає Центр сучасного мистецтва. Він виглядав радянським, з величезними дивними канделябрами, як народний дім, як якась така незрозуміла штука. Тоді ж у мене виникла ідея, що треба було б, якщо вже є той Центр сучасного мистецтва з такою назвою, щоб він мав хороший візуальний вигляд», – розповідає Самборський.

Виставка, пандайпарукопійок-9393

Реалізувати задум митцю допоміг грантовий проект «Теплого міста». Понад місяць Самборський працював над ремонтом в приміщенні Центру і вже у відремонтованому власноруч просторі взявся за створення експонатів.

До проекту ввійшли дев’ять робіт, які, як каже автор, є реакцією на фізичний простір приміщення центру.

«Наприклад, є робота «Універсальна ширма», яка зроблена з плівки з вікон центру. Я вважаю, що в місті, в якому не так вже й багато мистецтва, закривати такий простір, таку вітрину, не використовувати її, а закривати – це недобре», – говорить автор.

Назвою для проекту стала фраза директора Центру візуальної культури Василя Черепанина, яку матеріалізували на стіні Центру дерев’янними літерами.

“Ці літери напиляні з канделябрів, які були в центрі. А щодо тексту, то десь за місяць перед відкриттям я вичитав їх в інтерв’ю з очільником Центру візуальної культури і викладачем Києво-Могилянської академії Василя Черепана, який до речі, теж з Франківська. Я вихопив цю фразу з інтерв’ю, в якому він розповідає про те, що хто ж буде змінювати, якщо не ми. І ця фраза ідеально підійшла до проекту”, – каже Самборський.

Виставка, пандайпарукопійок-9505

Серед героїв виставки франківці не зможуть не впізнати символа «стометрівка». “Пане, дайте пару копійок”  постав у повний зріст у вигляді копилки.

«Я знайшов у центрі скриньку для пожертв. Якась смішна ситуація – Центр сучасного мистецтва і скринька для пожертв. І в мене виникла ідея зробити таку реакцію на ту скриньку, – каже Самборський. – Я давно експлуатую цей образ, це вже третя моя робота з ним”.

Виставка, пандайпарукопійок-9390

Скульптура продовжить “працювати” скринькою для збору грошей у відвідувачів ЦСМ. Проте  все зібране ділитимуть на три рівні частини  кошти – одну частину віддадуть персонажу, ще одну – Центру сучасного мистецтва як інституції і автору.

“Таким чином всі троє стають на один рівень – людина, яка просить гроші, інституція мистецька українська і художник. Бо реально в сучасній Україні всі троє знаходяться на одному рівні», – пояснює митець.

Ще одна хороша новина для франківців – подивитися виставку можна буде цілодобово, в цьому допоможе ще один цікавий експонат – світло.

“Це робота в стилі постконцептуалізму, яка виникла як реакція на те, що Центр сучасного мистецтва в Івано-Франківську був закритий. Люди сюди постійно приходять, а тут зачинено і зачинено. І я створив роботу «Надолужити згаяне», яка виглядатиме так, що світло в центрі буде ввімкнене цілодобово і з вікна можна буде бачити виставку”, – розповідає Самборський.