Третина бійців у зоні АТО загинула через неадекватну медичну допомогу – лікар з передової

Автор: Турій Роман

31 Oct, 2014 17:10

Поділитись публікацією
Третина бійців у зоні АТО загинула через неадекватну медичну допомогу – лікар з передової

Несвоєчасна та нефахова медична допомога пораненим бійцям у зоні АТО під час їх транспортування з поля бою до лікарень спричинила ріст смертості бійців на 30%.

Читайте також: Франківські волонтери припиняють співпрацю з керівником “Гіппократу”

Так вважає кандидат медичних наук, лікар-анестезіолог, доброволець батальйону Нацгвардії імені генерала Кульчицького Андрій Черемський. Чоловік, який поспілкувався з “Галкою”, має за плечима 4 місяці перебування в зоні АТО, тож побачив багато.

“Є первинна медична допомога у червоній зоні, на полі бою. Є стаціонарна медична допомога у зеленій зоні – тобто на базі якогось госпіталю чи іншої медичної установи. Між цими двома зонами може бути відстань 50-100 км. Цей шлях може інколи тривати години, або багато годин. І тут поранений боєць не зустрічає жодної кваліфікованої допомоги, що може привести до невідворотних наслідків”, – каже лікар-волонтер.

У практиці Андрія Черемського є чимало таких прикладів.

“Коли наприклад є поранення грудної клітки, у ній може створитися клапан – тобто повітря туди затягується, але не виходить. І це повітря здавлює серце, судини, зміщує їх, і таким чином людина помирає. І хворий, який має нормальні органи, може жити – втрачається. І таких є багато випадків. Або навіть неадекватне накладення джгутів, чи коли контужений боєць має ускладнене дихання або задихається рвотними масами”, – згадує Черемський.

Загалом, каже лікар-доброволець, за приблизними оцінками можна було уникнути смерті третини загиблих бійців АТО. У ці дні волонтер реєструє у Івано-Франківську громадську організацію “медичний добровольчий батальйон “Гіппократ””, і спробує організувати хоча б один мобільний модуль – пересувну операційну та кілька карет швикдої допомоги для швидкого транспортування поранених. Допомогти пообіцяли керівники медичної галузі міста і області та франківські громадські активісти.

Незабаром читайте на “Галці” велике інтерв’ю з Андрієм Черемським.