Хто підтверджує участь військових у АТО – роз’яснення

Автор: Турій Роман

30 Лип, 2014 08:23

Поділитись публікацією
Хто підтверджує участь військових у АТО – роз’яснення

Антитерористична операція на Сході України триває. І що більше хлопців з Прикарпаття – військовослужбовців служби за контрактом, військовослужбовців, призваних у зв’язку з мобілізацією на доукомплектування військових частин, до складу батальйонів територіальної оборони тощо – беруть у ній участь, то все гостріше постає у людей питання: чи не забуде держава про тих, хто сумлінно і самовіддано, не шкодуючи власного життя і здоров’я, захищає її інтереси у кривавій боротьбі з сепаратистами та російськими найманцями; чи оцінить заслуги кожного патріота і чи не вкрадуть лаври справжніх захисників ті, хто насправді участі в АТО ніколи не брав.

Найбільшої актуальності дане питання набуло після того, як Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надавши статус учасника бойових дій учасникам АТО.

Пільги, які надає такий статус його власнику, досить суттєві як для пересічного українця: це і знижка на плату за комунальні послуги, користування житлом, плату за паливо; це і безоплатний проїзд у транспорті; це і право на першочергове отримання житла, пільгове одержання позики на будівництво житла; широкий спектр медико-соціальних пільг, право на вступ поза конкурсом до вишів та ще чимало пільг, передбачених статтею 12 Закону.

Відтак, багатьох військовослужбовців, які сьогодні несуть нелегку службу на Сході України, а також членів їх сімей турбує питання: де і яким чином вони зможуть отримати документ, що підтвердить їх участь у антитерористичній операції, а отже і надасть право на отримання статусу учасника бойових дій та відповідно користування усіма передбаченими законом пільгами.

Зазвичай з приводу отримання такого документу звертаються до військових комісаріатів. Втім, виявляється, цей шлях є хибним.

Як повідомили нам у Івано-Франківському обласному військовому комісаріаті з посиланням на роз’яснення, отримані від вищого командування, перебування військовослужбовців у районі проведення антитерористичної операції та виконання ними відповідних завдань в рамках цієї операції повноважний підтверджувати керівник оперативного штабу з управління АТО або уповноважена ним особа. Така посадова особа своїм підписом завіряє у посвідченнях про відрядження або у списках особового складу підрозділу дату прибуття підрозділу (військовослужбовців) для виконання завдань в рамках операції та дату вибуття.

При цьому такими, що беруть безпосередню участь в АТО вважаються військовослужбовці військових частин (установ), які залучаються (залучались) до проведення антитерористичної операції, перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва АТО, перебувають у районі проведення АТО.

Обласні, районні та міські військові комісаріати не мають правових підстав для оформлення довідок на пільги членам сімей військовослужбовців, які проходять військову службу в АТО. Що ж до довідок, то видавати військові комісаріати повноважні лише довідки про те, що той чи інший військовозобов’язаний тоді-то був призваний у ту чи іншу військову частину.

Нагадаємо, пільги, про які йшлося вище, військовослужбовцям надаються лише за умови надання їм статусу учасника бойових дій. Підготовкою документів для визначення такого статусу займаються кадрові органи військової частини (підрозділу), у якій проходить службу військовослужбовець з подальшим направлення вищому командуванню.

Зауважимо, комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України діють і при обласних військових комісаріатах. От тільки розглядати вони повноважні лише заяви про визнання учасниками бойових дій осіб, які є звільненими з військової служби та перебувають на військовому обліку у районному (міському) військовому комісаріаті.