Франківцям радять, як вберегтися від харчових отруєнь та кишкових інфекцій

Автор: Людмила Баран

25 Чер, 2015 08:30

Поділитись публікацією
Франківцям радять, як вберегтися від харчових отруєнь та кишкових інфекцій

У літню  пору року  дуже легко отримати харчове отруєння чи кишкові інфекції, пов’язані   з  вживанням   продуктів харчування та питної   води.

Про це інформує прес-служба Івано-Франківського міськрайонного управління Держсанепідслужби з посиланням на лікаря-епідеміолога О. В. Іваночко.

Для профілактики  гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь слід  дотримуватись  гігієнічних правил:

  • дотримуватись правил особистої гігієни та привчати правил дітей;
  • не купувати продукти у місцях, не призначених для торгівлі та у осіб, які торгують не сертифікованою продукцією та не мають обов’язкових медичних оглядів у особистих  медичних   книжках;
  • звертати увагу при покупці швидкопсуючої продукції на терміни їх реалізації та умови зберігання;
  • виключити тривале зберігання   готових страв без охолодження;
  • не купувати консерви домашнього приготування, м’ясні та рибні продукти з місць стихійної торгівлі;
  • ретельно промивати овочі та фрукти під струменем протічної питної води перед вживанням в їжу;
  • для пиття і приготування їжі використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання, не рекомендовано споживати воду з річок, озер, підземних джерел, поверхневих вод;
  • перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після відвідування туалету, після садово-городніх робіт обов’язково мити руки з милом;
  • не допускати потрапляння мух, тарганів, мишей на продукти харчування, посуд;
  • для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами та не допускати ковтання води під час купання у відкритих водоймах.

Харчові   отруєння  бувають мікробного походження. До них призводять продукти, заражені мікробами, що   виділяють  токсини –  збудник    ботулізму, деякі  види стафілокока. Також –  немікробного походження, викликані продуктами з вмістом отруйних  хімічних сполук (гриби і ягоди, окремі лікарські рослини, хімічні токсини).

 Читайте також: На Прикарпатті дев’ятеро дітей госпіталізовано з харчовою інфекцією

До кишкових інфекцій належать черевний тиф та паратифи, сальмонельоз, дизентерія,   ротавірусні та ентеровірусні інфекції.  Гострі кишкові   інфекції   виникають   внаслідок вживання    інфікованих  збудником  продуктів харчування, питної води,  через брудні руки. При  цьому наявність збудників та процес їх розмноження   в  продуктах   харчування не впливає на смакові  якості   продукту.

 Можливі   як   поодинокі   випадки захворювань, так   і  групові   спалахи   хвороби. Більшість  групових інфекційних захворювань та харчових отруєнь виникають   після проведення  урочистих  подій  (весіль, ювілеїв, випускних вечорів, проводів у армію, хрестин, поминальних обідів).

Читайте також: Трагічні заручини на Львівщині: після застілля помер хлопець, а його наречена з родичами – у лікарні

Основними причинами виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь  є нехтування елементарними  правилами особистої гігієни,  зберігання харчових  продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму, при порушенні технологій приготування їжі,  порушенні товарного сусідства при зберіганні готової та сирої продукції, вживанні не митих  овочів, зелені, фруктів, ягодів, вживання продуктів харчування  без  належної  термічної  обробки.

 Джерелом  інфекції   є  хвора  людина, може бути  здоровий   бактеріоносій.

 Симптомами   гострих кишкових захворювань є загальна  слабкість, зниження    апетиту,  головні   болі,   блювота,   діарея,   болі   в животі,   можлива   підвищена   температура тіла.  Здебільшого   з моменту   потрапляння   мікробів   в   організм   симптоми проявляються   протягом від 6–48 годин до 7 днів.