Франківські податківці розповіли, чому у Києві неповнолітню дитину, яка отримала в подарунок квартиру, викликали до податкової

Автор: Турій Роман

02 Жов, 2014 09:44

Поділитись публікацією
Франківські податківці розповіли, чому у Києві неповнолітню дитину, яка отримала в подарунок квартиру, викликали до податкової

Нещодавно в Києві 6-річний хлопчик отримав від дідуся в подарунок квартиру. При цьому батьки дитини переконані, що підстав для подання декларації до податкової інспекції та сплати податку на доходи фізичних осіб відсутні. Такий випадок не поодинокий. В наші дні все більше людей, в тому числі також і неповнолітні діти, отримують подарунки чи спадщину у вигляді нерухомого або рухомого майна, коштів готівкою чи на рахунках банку, тощо. Виникає питання: чи потрібно декларувати та платити в таких випадках в бюджет?

Головне управління ДФС в Івано-Франквській області звертає увагу, що вартість отриманих подарунків оподатковується так само, як і спадщина, та регламентується статтею 174 Податкового кодексу України.

У випадку отримання спадщини чи дарунку неповнолітніми дітьми, то відповідно до п. 99.2 статті 99 Податкового кодексу України, грошові зобов’язання виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі. Перелічені особи в цьому випадку зобов’язані подати податкову декларацію від імені неповнолітньої дитини та сплатити податок на доходи фізичних осіб у розмірі 5 відсотків, оскільки успадкування відбувається спадкоємцем не першого ступеня споріднення.

Скористатись нульовою ставкою можуть тільки члени сім’ї першого ступеня споріднення, які успадковують будь-яку власність (окрім випадків, коли або спадкоємець або спадкодавець є нерезидентом). Такими є батьки,  чоловік, або дружина, діти, в тому числі, усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Якщо ж спадщину чи подарунок отримує спадкоємець від спадкодавця-нерезидента або спадкоємець-нерезидент від спадкодавця-резидента, ставка податку буде становити 15 або 17 відсотків.

Наголошуємо, що у разі одержання доходу у вигляді спадщини чи подарунку, який оподатковується за нульовою ставкою податку, включати вартість (суму) такої спадщини чи подарунку до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи не потрібно. Всі інші громадяни, які отримали спадщину чи подарунок, зобов’язані задекларувати такі доходи до 1 травня наступного року за тим, у якому отримано дохід у вигляді спадщини-подарунка та до 1 серпня сплатити з таких доходів відповідну суму податку.