Скільки коштує патріотизм? – фактчек “Галки” про ідеологічні витрати громади Івано-Франківська

Автор: Вадим Войтик

25 Бер, 2024 18:40

Поділитись публікацією
Скільки коштує патріотизм? – фактчек “Галки” про ідеологічні витрати громади Івано-Франківська

Івано-Франківська влада незмінно називає себе патріотичною і навіть вважає, що якби не Франківськ, то і держави б вже не було. “Галка” проаналізувала ідеологічні витрати мерії міста за останні роки.

Що це за витрати взагалі?

В першу чергу мова йде про витрати на проведення загальноміських заходів. Мета – “консолідація суспільства, підвищення громадянської свідомості, збереження історичної пам’яті та національно-культурних традицій”. 

Тож мерія вважає доцільним відзначення, а отже і фінансування не лише державних свят чи місцевих заходів, але й свят релігійних та відзначення річниць визначних постатей державотворення. 

У своєму звіті за 2023 рік голова Івано-Франківська Руслан Марцінків згадує про:

  • відзначення річниць з днів народження та вшанування пам’яті (річниць загибелі) визначних постатей державотворення – Степана Бандери, Тараса Шевченка, Ярослави Стецько, В’ячеслава Чорновола, Євгена Коновальця,  Романа Шухевича, Степана Ленкавського, Івана Франка та ін.;
  • відзначення визначних подій в історії нашої держави та краю – Дня Соборності України, 104-ї річниці проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР, 105-ої річниці бою під Крутами, виведення військ з Республіки Афганістан, 361-ї річниці з часу заснування міста Івано-Франківська, 162-ї річниці з часу перепоховання Т.Шевченка в Україні, Дня Героїв, 82-ї річниці проголошення Акта відновлення Української Держави, Дня Конституції України, Дня Державного Прапора України, Дня незалежності України та ін.;
  • вшанування пам’яті жертв трагедій українського народу – відзначення Дня Героїв Небесної Сотні, 37-ї річниці Чорнобильської катастрофи, Дня пам’яті жертв політичних репресій, Дня пам’яті захисників України, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, вшанування пам’яті загиблих в російсько-українській війні українських військових, добровольців, правоохоронців, краян, мирних мешканців в рамках участі у щомісячній акції «Дзвін пам’яті» та ін.;
  • духовні заходи – відзначення свята Богоявлення Господнього (Водосвяття), Зіслання Святого Духа (Зелені Свята), інших молитовних заходів, організаційний супровід участі міського голови та керівництва міста у відзначенні храмових свят, днів народжень і ювілеїв представників духовенства міста та інших визначних подіях духовного життя.

Всі ці (і не лише ці) заходи повністю чи частково фінансувалися коштом платників податків Івано-Франківська. 

І про які кошти йдеться?

Аби мати можливість фінансувати подібні витрати міська рада Івано-Франківська у 2020 ухвалила Цільову програму Івано-Франківської міської територіальної громади організації та відзначення загальнодержавних, свят територіальної громади, державних пам’ятних дат, релігійних та історичних подій на 2021 – 2025  роки.

У відповіді на запит редакції “Галки” виконавчий комітет повідомив, що у 2023 році на реалізацію заходів за програмою було витрачено 2148,9 тис. грн. Це майже удвічі більше, ніж у 2022 році.

Як пояснюють в мерії, ці кошти потрібні на вшанування мешканців громади квітами та цінними подарунками, покладання квітів до пам’ятників, монументів, меморіалів та пам’ятних знаків, придбання державної символіки, нагородної продукції, предметів ритуальної належності, друкованої продукції, продукції, товарів та послуг, обумовлених специфікою проведення заходів тощо.

Конкретизація переліку заходів і затвердження кошторису витрат оформлюють рішенням виконавчого комітету.

До прикладу рішення “Про організацію та проведення культурно-мистецьких заходів до відзначення Богоявлення Господнього” містить перелік із дванадцяти дійств, від “музично-духовної години” до патріотичної програми та благодійного ярмарку.

На все це виділено майже 108 тис. грн. Зокрема на звукотехнічне забезпечення, світло, екран, сувеніри, а також 49,8 тис. грн на подарунки. 

Програма культурно-мистецьких заходів з відзначення 209-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка передбачала віршований нон-стоп, відеочитання, дитяче свято, конкурси читців і таке інше.

Кошторис витрат чомусь передбачає лише кошти на друковану продукцію на суму 9,8 тис. грн.  До 210-ї річниці Кобзаря виконком був значно щедріший і виділив на заходи майже 100 тис. грн: технічне обладнання, друкована продукція, сувеніри, квіти.

І хто на цьому заробляє?

Послуги з освітлення та звукотехнічного забезпечення для міського Департаменту культури надає підприємець з Надвірнянщини Іван Галаса. Він активно співпрацює з бюджетними установами принаймні з 2016 року та освоїв не один мільйон коштів. 

Як відзначало видання “Наші гроші”, Іван Галаса – один з основних підрядників департаменту культури Івано-Франківської міськради. У 2021 році журналісти виявили декілька фіктивних тендерів з ним, які проводилися фактично заднім числом. 

До слова, це не поодинока практика в Івано-Франківській міській раді

За 2023 рік з Франківським департаментом підприємець Галаса уклав договорів на півтора мільйона гривень. Всі крім одного – без проведення конкурентних процедур.  

Квітами заходи забезпечувала підприємиця Надія Басараб. Ми відшукали 15 договорів на загальну суму в 45,5 тис. грн

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: За 2023 рік Івано-Франківська міська рада витратила на букети майже пів мільйона гривень (ІНФОГРАФІКА)

Подарунки і сувеніри надали підприємиці Галина Музичка та Марія Гарасимко, які не перший рік надають подібні послуги. 

Ок, це все? 

Ні. Згадана вище бюджетна програма передбачає також “відзначення грамотами, подяками, іншими нагородами та відзнаками (а також витрат, пов`язаних з їх врученням) з нагоди професійних свят, визначних дат та інших подій”.

Як йдеться у звіті міського голови, в Івано-Франківську відзначають:

Упродовж 2023 року виконком Івано-Франківська уклав принаймні три угоди на закупівлю сувенірних годинників загальною вартістю 99,6 тис. грн. Загалом придбали 50 сувенірних годинників.

Грамоти для мерії традиційно друкує пов’язана з провладною у міській раді партією друкарня “Місто-НВ“. Виконком витратив на ці потреби майже 200 тис. грн

Відзнаку “За честь і звитягу” постачає підприємець Сергій Мітрофанов. Він багато років забезпечує медалями та іншою нагородною продукцією установи Прикарпаття. Загалом купили 930 штук на загальну суму 282 тис. грн. 

Резюме

Галка” проаналізувала “ідеологічні” витрати мерії лише за однією з чинних міських програм. Крім витрат на проведення заходів в Івано-Франківську діють бюджетні програми “Івано-Франківськ – місто героїв” і “Духовне життя“, коштом платників податків фінансуються патріотичні заходи у мікрорайонах і селах громади та патріотичний проєкт “Мелодії парку“.

Тож за таких багатомільйонних бюджетних витрат переживати за патріотизм мешканців Івано-Франківської громади не варто*. 

* Речення є оціночним судженням. Головне зображення створене штучним інтелектом

Читайте також: За 2023 рік Івано-Франківська міська рада витратила на букети майже пів мільйона гривень (ІНФОГРАФІКА)