Як правильно готувати та вживати гриби. Поради від франківських медиків

Автор: Сидорчук Василь

11 Лип, 2018 09:46

Поділитись публікацією
Як правильно готувати та вживати гриби. Поради від франківських медиків
На Прикарпатті в розпалі сезон «тихого полювання».
Мешканці та гості нашого краю активно збирають гриби, або купують їх на стихійних ринках Івано-Франківська.  Цього року ще не зафіксовано жодного випадку отруєння грибами у нашій області, проте статистика свідчить, що втрачати пильність не варто.
Нагадаємо, що у 2017 році грибами отруїлися 43 особи, з них 15 діти. Трагедією закінчилось частування грибами для 2-х осіб, в тому числі померла дитина молодша 6-ти років.
Фахівці Лабораторного центру Івано-Франківської області знову нагадали основні правила, дотримуючись яких можна вберегтися від отруєння:
– Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які Ви точно знаєте, що вони їстивні. Гриби, яких Ви не знаєте, або які викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак.
– Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що біля основи ніжки мають   потовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки і червоного мухомора) і не пробуйте їх на смак.
– Коли Ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з цілою ніжкою, щоб не упустити з виду важливої ознаки, зазначеної в попередньому правилі.
– Якщо Ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте і не їжте “печериці”, що мають пластинки білого кольору. У смертельно отруйної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляду на печериці, пластинки завжди білого кольору.
 – Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані.
– Не їжте гриби в сирому вигляді.
 
Не вірте поширеній думці про те, що отруйні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це хибне уявлення!
– Не збирайте гриби, навіть завідома їстивні, у міських парках, скверах, подвір’ях, а також уздовж автомобільних доріг і залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними для споживання.
– Принесені додому, гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в’ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізають, а гриби ретельно очищають від піску і сміття. У деяких грибів (наприклад – маслюки) знімають з капелюшка плівку, вкриту слизом. Гриби повинні бути піддані кулінарній обробці в день збору, в крайньому разі  наступного ранку.
 – Утримуйтесь від купівлі грибів  у місцях несанкціонованої торгівлі.
– Не давайте гриби дітям та особам, які страждають захворюваннями кишково-шлункового тракту.
– Не вживайте спиртних напоїв під час вживання грибів, оскільки спирт прискорює процеси всмоктування грибної отрути.
Рекомендації:  Гриби є продуктами, що швидкопсуються тому їх треба зберігати при температурі не вище 10 град.С і не більше 24 годин.
Нагадуємо основні ознаки отруєння:
Період без прояву захворювання при отруєнні  грибами може тривати від 6 до 30 годин. Прояви захворювання починаються раптово. З’являються нудота,  блювота,  сильні болі у животі, пронос зі слідами крові, головний біль, запаморочення, слабкість. Розвивається жовтуха, ниркова недостатність. Особливо тяжко протікає отруєння у дітей. Основною причиною смерті хворих є гостра печінкова та ниркова недостатність.
При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою.
Перша допомога:
якнайшвидше промити шлунок;
викликати у потерпілого штучну блювоту;
терміново звернутися за спеціалізованою медичною допомогою.