Малий і середній бізнес Прикарпаття не побачив хороших змін у бюджеті-2017

Автор: Турій Роман

27 Oct, 2016 09:47

Поділитись публікацією
Малий і середній бізнес Прикарпаття не побачив хороших змін у бюджеті-2017

26 жовтня в Івано-Франківську з ініціативи ВО “Батьківщина” відбувся форум малого та середнього бізнесу краю.

Читайте також: Розбиті білборди, «переклеєні» кандидати та агітація без вихідних даних - ОПОРА фіксує порушення на Прикарпатті

Тут підприємці обговорили нагальні проблеми в розрізі проекту бюджету країни на 2017 рік.

Бізнесмени не приховують, наразі чи не найбільша морока — відтік кваліфікованих кадрів на заробітки за кордон. І в тексті держбюджету не бачать механізмів, як влада намагається її вирішити.

«З України хочуть виїхати близько 65% молоді. Якщо тут не вирішити проблему вже нині, не буде кому вести бізнес. Вже нині один працюючий утримує півтора пенсіонера. Разом з тим, є шалений дефіцит Пенсійного фонду», – каже підприємець Андрій Іваськів, депутат обласної ради від ВО “Батьківщина”.

Є й чимало інших проблем. Учасники форуму погодилися, що варто, аби малий і середній бізнес мав право на вибір, від кого отримувати енергоресурси, а не бути залежними від монополій.

«Сьогоднішній форум — це крик душі кожного з нас. Ми не збираємося виїжджати з України — надто багато вкладено сил, часу, коштів у розвиток нашої справи у рідній державі. Ми вимагаємо навести порядок у державі від президента, уряду», – зізнався Іваськів.

Потрібні не лише зрозумілі умови ведення бізнесу, але й реальна децентралізація. Тому учасники форуму, як і фракція ВО «Батьківщина» вимагають збільшити до 60% наповнення місцевих бюджеті податком з доходів фізичних осіб.

Голова Наглядової ради «Памібро» (входить в ТОП-60 у світі), професор університет Короля Данила Галицького Ілля Шутак поділився своїм досвідом ведення бізнесу, та порівняв бізнес-клімат в Україні та в інших країнах.

«Ви можете будь-яку ідею реалізувати, якщо ваші ідеї, вчинки будуть «в мирі», не обманюючи когось. Бо бізнес, коли ви заробляєте разом… Нам треба тримати людей, давати їм умови праці, бо скоро не буде з ким працювати, всі розбігаються за кордон», – визнає Шутак і закликає бізнес впливати на владу.

Учасники форуму підготували та схвалили резолюцію з своїми вимогами до центральної влади.

Голові Верховної ради України

п. Парубію А.В.

Президенту України

п. Порошенку П.О.

Прем’єр-міністру України

п. Гройсману В.Б.

Р Е З О Л Ю Ц І Я

форуму представників малого і середнього бізнесу

Івано-Франківської області щодо оцінки проекту Державного бюджету на 2017 рік

Базовими припущеннями прогнозу економічного та соціального розвитку України, як зазначається у Пояснювальній записці до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», є, зокрема, «успішне та швидке реформування економіки, що буде проводитися за підтримки міжнародного співтовариства. Основними чинниками росту виступатимуть як сприятлива зовнішньоекономічна кон’юнктура, так і впровадження кроків по забезпеченню стійкого зростання на інвестиційно-інноваційній основі. Значну роль відіграватиме залучена для реалізації перспективних інвестиційних проектів та заходів з відновлення зруйнованої інфраструктури східних регіонів України донорська допомога та надані кредитні ресурси міжнародних фінансових організацій».

Учасники форуму дійшли до висновків, що проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» не вирішує головних проблем розвитку малого і середнього бізнесу в Україні, з-поміж яких чітко виокремлені: зарегульованість підприємницької діяльності та неможливість здійснювати підприємницьку діяльність прозоро, широко укорінена корупція, обмежений доступ до фінансових ресурсів, нечесні умови конкуренції, складні процедури приватизації землі, недостатні гарантії для іноземних інвесторів, відсутність механізмів впливу сектору малого і середнього бізнесу на публічні органи влади та рішення, що ними приймаються. Крім того, загальна незахищеність бізнесу, непрофесійний менеджмент та організаційно слабкі бізнес-об’єднання сповільнюють розвиток сектору малого і середнього бізнесу в Україні.

Виходячи з вищевикладеного,проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» потребує значного доопрацювання. Таким чином, учасники форуму представників малого і середнього бізнесу Івано-Франківської області пропонують такі пріоритетні напрями та окремі заходи державної політики, спрямованої на стимулювання підприємницької ініціативи для забезпечення економічного зростання України, та рекомендують:

1. Подолати корупцію у відносинах малого і середнього бізнесу із публічними органами влади шляхом: врегулювання взаємовідносин органів державної влади і малого і середнього бізнесу та загальне спрощення правил здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. умов виходу на нові ринки. Регулювання доцільні в сферах, що стосуються безпеки споживачів і країни в цілому. Важливою складовою подолання корупції є впровадження електронного врядування, деперсоналізація відносин підприємців і посадовців.

2. Використовувати непрямі засоби підтримки малого і середнього бізнесу, такі як гарантування ризиків, а також зниження витрат на адміністративні послуги (перш за все, для проходження різноманітних дозвільних процедур та ліцензування), що дасть змогу малому і середньому бізнесу акумулювати додаткові ресурси для власного розвитку.

3. Сприяти налагодженню внутрішніх контактів між компаніями для покращення економічних зв’язків, а також побудові довіри суб’єктів малого і середнього бізнесу між собою для подальшої консолідації. Налагоджувати бізнесові мережі між малим і середнім бізнесом і великим бізнесом, з огляду на можливості взаємовигідної співпраці, формування кластерів, реалізації спільних проектів, підтримки інновацій тощо.

4. Забезпечити доступ до дешевих кредитів, запровадити податкові канікули для новостворених підприємств, спростити процедури створення і ліквідації підприємств, а також приватизації земельних ділянок. Зокрема, законодавчо передбачити використання частини отримуваної Україною міжнародної фінансової допомоги на цілі кредитування суб’єктів малого і середнього бізнесу реального сектору економіки та запровадити механізми контролю за цільовим використанням цих коштів.

5. Забезпечити гарантування державою кредитів і контрактів з метою розширення доступу малого і середнього бізнесу до фінансових ресурсів. Зокрема, шляхом створення фонду гарантування за кредитами малого і середнього бізнесу, у т. ч. за використанням ресурсів малого і середнього бізнесу, а також створення спеціалізованих державних інституцій страхування експортно-імпортних операцій та інвестиційних банків.

6. Лібералізувати валютне регулювання та залучення позик від нерезидентів.

7. Ратифікувати Домовленості щодо офіційно підтриманих експортних кредитів Організації економічного співробітництва та розвитку з п’ятьма  галузевими промисловими додатками, а також Угоду СОТ про спрощення процедур торгівлі для масштабного нарощення експорту суб’єктів малого і середнього бізнесу реального сектору економіки.

8. Вдосконалити в інтересах українських експортерів-суб’єктів малого і середнього бізнесу закони України», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну».

9.Внести зміни або скасувати ст.ст. 16, 17 проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», оскільки у них містяться положення, які можуть призвести до порушення параметрів боргової безпеки країни та максимізації боргових ризиків у середньостроковій і довгостроковій перспективі. Таке застереження стосується і п. 13 «Прикінцевих положень» проекту, за змістом якого у 2017 р. у зв’язку з проведенням на території України Антитерористичної операції, передбачається не застосовувати положення ч. 2 ст. 18 Бюджетного кодексу України, згідно з яким «загальний обсяг державного боргу та гарантованого державою боргу на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 60 відсотків річного номінального обсягу валового внутрішнього продукту України». Відповідно до ч. 5 ст. 4 Бюджетного кодексу України «зміни до цього Кодексу можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Бюджетного кодексу України».

Учасники форуму наголошують, що в поточній ситуації Україна потребує реформ, що базуються на глибинній системній трансформації економіки та суспільства. Україні життєво необхідний якісний стрибок від монополізованої, олігархізованої, низькотехнологічної та низькопродуктивної економіки до відкритої економіки підприємницької ініціативи, ринкової конкуренції, генерації інвестиційних можливостей та випуску продукції з високою доданою вартістю.