Галка рекомендує: 7 причин, які виправдають вашу любов до кави

Автор: Єва Жасминова

11 Лис, 2016 15:00

Поділитись публікацією
Галка рекомендує: 7 причин, які виправдають вашу любов до кави

Люди, які п’ють каву, живуть довше, менше ризикують захворіти на рак печінки, простати, а також на діабет 2 типу.

Одні люблять її гарячою, інші – з льодом, хто взагалі не любить. До недавнього часу вживання кави входило в список тих звичок, з якими потрібно обов’язково покінчити, якщо ти по-справжньому хочеш бути здоровим.

Але часи змінюються. Після систематичного аналізу наявних досліджень вчені схиляються до того, що пити каву все-таки корисно. Виявлено зв’язок між вживанням кави і зниженням ризику передчасної смерті, діабету 2 типу і деяких видів раку.

Разом із тим, деяким людям потрібно бути обережними з дозами. Зловживання кавою може призвести до підвищення ризику захворювання на рак легенів, а також до поглиблення проблем із серцем.

Тривалість життя

Люди, які п’ють каву, живуть довше. У результаті аналізу 20 досліджень із загальним охопленням у 970 тисяч чоловік, вчені прийшли до висновку, що ті з учасників, які найбільше п’ють каву, на 14% менше ризикують померти від передчасної смерті, ніж ті, хто нею не захоплюється.

Навіть якщо ви вживаєте 1-2 чашки в день, ризик передчасної смерті знижується на 8%. Більше того, ризик передчасної смерті серед людей, які випивають 2-4 чашки кави без кофеїну, все ще на 14% нижчий, ніж серед тих, хто її не п’є в принципі.

Рак печінки

Люди, які п’ють каву, особливо чоловіки, менше ризикують захворіти на рак печінки. І це дуже важливо, враховуючи, що рак печінки входить до списку шести найбільш поширених видів раку у світі і є одним із найпоширеніших серед чоловіків.

Навіть якщо ви п’єте 1-2 чашки кави в день, ризик передчасної смерті знижується на 8%

За результатами аналізу шести досліджень, заснованих на загальній кількості випитих протягом дня чашок кави, вчені прийшли до висновку, що відносний ризик раку печінки знижується з кожною чашкою на 14%.

Дослідження показують, що хімічні елементи, які входять до складу кави, такі як кафестрол і кахвеол, безпосередньо пов’язані із запобіганням розвитку раку і мають протизапальні властивості. Крім того, кава, судячи з усього, бере участь у процесі регулювання біохімічних шляхів печінки, які захищають наш організм від токсинів, у тому числі афлатоксину та інших канцерогенних сполук.

Діабет 2 типу

Люди, які вживають каву, менше ризикують захворіти на діабет 2 типу. За результатами аналізу 28 досліджень, у яких брали участь більше мільйона людей, які п’ють не менше трьох чашок кави в день, вчені прийшли до висновку, що відносний ризик розвитку діабету 2 типу серед них на 21% нижчий, ніж серед тих, хто рідко п’є каву або не п’є зовсім.

Серед тих, хто п’є шість і більше чашок кави в день, ризик знижується на 33%. Цікаво, що ризик захворіти діабетом 2 типу нижчий не тільки серед тих, хто п’є звичайну каву, але й серед тих, хто віддає перевагу цьому напою без кофеїну. Одна чашка звичайної кави знижує відносний ризик розвитку діабету на 9%, а без кофеїну – на 6%.

Активні компоненти кави допомагають знизити окислювальний стрес, дисбаланс між вільними радикалами й антиоксидантами. Кава містить хлорогенову кислоту, що поліпшує метаболізм глюкози та чутливість до інсуліну, а також кавову кислоту, яка збільшує рівень використання м’язами глюкози в крові і володіє імуностимулюючими та протизапальними властивостями.

Рак простати

Люди, які вживають каву, менше ризикують захворіти на рак простати. За результатами аналізу 13 досліджень із загальним охопленням у 530 тисяч чоловіків, вчені прийшли до висновку, що серед тих учасників, які частіше за інших п’ють каву, відносний ризик розвитку раку простати на 10% менший, ніж серед тих, хто нею не захоплюється.

Дві чашки кави в день знижують ризик розвитку раку простати на 2,5%. Разом із тим, дослідження показують, що при раку простати з метастазами і на останніх стадіях цієї хвороби кава не допомагає.

А тепер розглянемо негативний вплив кави.

Рак легенів

Якщо не хочете захворіти на рак легенів, стежте за кількістю випитих чашок кави. Виходячи з аналізу досліджень із загальним охопленням до 100 тисяч чоловік, ризик захворювання на рак легенів серед учасників, які частіше за інших п’ють каву, на 27% вищий. Кожні дві чашки кави, судячи з досліджень, можуть підвищити ризик розвитку раку легенів на 11%.

Відбулось тільки два дослідження з напою без кофеїну, і вони продемонстрували протилежні результати: на 34% нижчий ризик захворювання раком легенів при активному вживанні кави без кофеїну.

Вагітність

Можливо, пити 1-2 чашки кави в день при вагітності не так небезпечно, як вважалося раніше, але все-таки потрібно бути обережними.

Зв’язок між вживанням кави і ризиком викидня (та іншими несприятливими наслідками вагітності), який описано в попередніх дослідженнях, вельми сумнівний, особливо за таких проблем, як низька вага при народженні та вроджені аномалії. Деякі, ймовірно, плутають ризик викидня і той факт, що жінки з важкою ранковою нудотою і блювотою, що є ознакою хорошої імплантації ембріона, як правило, перестають пити каву через нудоту.

Крім того, у більш ранніх дослідженнях вживання кави пов’язувалося з курінням. При цьому не завжди робилася поправка на те, що деякі ризики для вагітності пов’язані саме з курінням, а не зі вживанням кави.

Американська асоціація акушерів і гінекологів рекомендує вагітним жінкам пити не більше 200 мг кофеїну в день. Це 1-2 чашки кави в день (у чашці розчинної кави міститься 50-100 мг кофеїну, а в горнятку заварної – близько 100-150 мг).

Кров’яний тиск

Останнє побоювання пов’язане з вашим серцем. Великі дози кофеїну можуть у короткі терміни підвищити кров’яний тиск і рівень гомоцистеїну в плазмі, що є одним із факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Люди з високим кров’яним тиском і захворюваннями серця, літні люди, підлітки, діти та ті, хто зазвичай не п’є кави, чутливіші до кофеїну в «енергетичних» напоях, колі і каві. На його засвоєння в них може піти більше часу. Один із варіантів виходу із ситуації – перехід на каву без кофеїну.

Важливо відзначити, що більшість досліджень із впливу кави на організм базуються на спостереженнях за населенням. Вони не можуть встановити чіткі причинно-наслідкові зв’язки. Частково тому, що складно провести багаторічний контрольований експеримент, у ході якого людина пила би все більше кави, а вчені спостерігали за процесами в її організмі. Хто хоче взяти участь у такому експерименті?