Етнострави, пісні та писанкарство. Десятки молодих лемків зустрілися на Прикарпатті (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

06 Лис, 2018 10:10

Поділитись публікацією
Етнострави, пісні та писанкарство. Десятки молодих лемків зустрілися на Прикарпатті  (ФОТО)

Днями відбулася Зустріч Молодих Лемків у Долині на Франківщині. Молодь з трьох областей – Івано-Франківської, Тернопільської та Львівської – зібралася, аби більше дізнатися про історію своїх предків та обговорити плани спільної діяльності.

Читайте також: Жителів Калуша запрошують відвідати мандрівну виставку про війну

Організаторка заходу, голова ГО “Молода Просвіта Прикарпаття” Євгенія Бардяк зазначила: “Збереження спадщини – це також пам’ять про своє родове минуле. Таким заходом ми прагнемо показати молоді важливість діалогу між поколіннями. Одного дня послухати розповідь своєї бабусі чи дідуся стане неможливим і тоді буде втрачено дещо важливе не тільки для конкретної людини, але й для історії, культури загалом”.

Аби цього не трапилося, молодь мала нагоду послухати науковців, істориків, громадських діячів, які ділилися власним досвідом збереження пам’яті та популяризації надбань цілих поколінь.

Ярослава Галик, голова Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань розповіла, чому декілька років назад почала кропітку працю над формуванням тритомника збірки імен усіх переселених лемків. Прізвища розподілені згідно місцевості проживання, тому молоді люди, які знали назви сіл своїх рідних, змогли їх відшукати. А потім між собою згадували спільних знайомих і переповідали історії, які чули в дитинстві.

Програма була запланована таким чином, аби кожен присутній, не залежно від того, чи цікавився раніше історією свого роду чи ні, чи має відношення до цієї етнографічної групи чи не має, міг зануритися в атмосферу лемківської культури і традицій. Члени ГО “Молода Лемківщина” зі Львова організували вечірні співання лемківських пісень, серед яких широковідомі “Душко моя”, “Шугайова мамця”, “Пливе кача”. Пан Григорій Курило з місцевої організації “Лемківщина” приготував традиційну страву кисилиця, а майстриня Оксана Сподар провела майстер-клас з писанкарства. Також дівчата і хлопці відвідали декілька тематичних музеїв.

Спілкування з молодими лемками з Польщі, зі сходу України допомогло краще зрозуміти діяльність, яка уже ведеться у різних куточках. Після цього було спільно обговорено існуючі виклики для поширення лемківської культури, історії та разом напрацьовано декілька наступних заходів.

Заслужена артистка України та відома актриса театру Галина Баранкевич закликала присутніх у щоденній праці, хто чим би не займався, не забувати згадувати про своє коріння. І пані Галина є чудовим прикладом сказаних слів, адже відома постановка “Вигнані з раю” про долю переселених лемків мало кого залишила байдужим.

Зустріч відбулася як частина проекту “Ми – лемки!” і впроваджується Івано-Франківською обласною організацією “Молода Просвіта” у співпраці з Івано-Франківською обласною організацією Всеукраїнського товариства “Лемківщина” та громадською організацією “Молода Лемківщина” (Львів) у рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” та фінансується за кошти обласного бюджету Івано-Франківської області.