Чорний протест. У соцмережах набирає обертів кампанія проти повної заборони абортів у Польщі

Автор: Людмила Баран

26 Sep, 2016 18:04

Поділитись публікацією
Чорний протест. У соцмережах набирає обертів кампанія проти повної заборони абортів у Польщі

Сейм Польщі у першому читанні ухвалив законопроект, який передбачає повну заборону переривання вагітності. Мешканці Польщі одягаються в чорне та виставляють фото на Facebook із тегом #CzarnyProtest. Так виявляють свою незгоду із можливою повною забороною абортів. 

Польща на сьогодні має одне з найбільш суворих законодавств у Європі у сфері можливості переривання вагітності. Натомість існує вірогідність, що невдовзі у країні взагалі не можна буде зробити аборт, а якщо б жінка та лікар все-таки наважилися на цю процедуру, то їх би очікувало ув’язнення, пише видання для українців у Польщі Наш Вибір.

23 вересня польський Сейм у першому читанні ухвалив проект змін до закону про Планування родини, охорону плоду і умовах допустимості переривання вагітності та Кримінального кодексу Польщі, який передбачає повну заборону абортів у країні. Проект був розроблений громадською ініціативою “Стоп абортам” при участі ультракатолицького фонду “Ordo Iuris”. Автори посилаються на віровчення Католицької церкви, котра вважає людське життя священним від моменту зачаття до натуральної смерті, і прагнуть змінити так званий аборційний компроміс, що діє у Польщі від 1993 року.

Понад 20 років тому польські політики домовилися обмежити право громадянок до виконання процедури переривання вагітності, яке було нелімітованим за комуністичних часів.  Так повстав аборційний компроміс: польки не можуть законно робити аборт за бажанням чи з економічних причин, натомість перервати вагітність у шпиталях на терені Польщі можна у трьох випадках. По-перше, коли вагітність загрожує життю матері, по-друге, якщо плід має важкі чи невиліковні генетичні вади, по-третє, якщо вагітність була наслідком злочинної дії (зґвалтування, інцест, статевий акт з особою до 15 років).

Протягом останніх років за цими критеріями у Польщі проводиться менше тисячі абортів на рік. Жіночі правозахисні організації натомість підкреслюють, що чимало лікарів виконує процедуру переривання вагітності підпільно, чим наражає на небезпеку життя та здоров’я пацієнток. Таких неофіційних “скробанок” може відбуватися навіть 40 тисяч. Жінки, які менш обмежені у фінансах, надають перевагу виїзду до Німеччини, Словаччини чи навіть України — там аборти не вимагають спеціального скерування лікаря і є повністю легальними.

Проект ініціативи “Стоп абортам” має на меті скасувати і ці три “але” у польському законодавстві. Діячі середовищ про-лайф стверджують, що дозвіл на переривання вагітності з огляду на генетичні вади плоду нагадує євгеніку, а дитина, зачата під час ґвалту, не має нести провину за свого батька. Із загрозою життю матері ситуація двояка: проект дозволяє перервати вагітність, якщо загроза є безпосередньою, але як відрізнити її від загрози посередньої — не пояснює. Тоді як лікар, який зробить аборт у кожному іншому випадку, ніж безпосередня загроза, може потрапити до в’язниці на 3 роки. Жінки, які підуть на процедуру, також ризикуватимуть опинитися за ґратами.

У неділю по всій Польщі відбулися демонстрації проти таких змін до закону про аборти. Лише у Варшаві у мітингу взяли участь понад десять тисяч учасниць та учасників. Прихожанки католицької церкви проти підтримки церквою нового законодавства, пише Політична критика. 

Щоб підсилити увагу до протесту, користувачі соцмереж ставлять профільною фотографію, де вони вдягнені у чорне і додають хештег #blackprotest, #czarnyprotest. Це зробили вже багато українців та мешканців інших країн. 

3 жовтня  проведуть загальнопольський  жіночий страйк проти заборони абортів.