Бабкіна та Лівін завершили свій “букчелендж”: не всі цілі виявились досяжними

Автор: Єва Жасминова

04 Жов, 2016 16:00

Поділитись публікацією
Бабкіна та Лівін завершили свій “букчелендж”: не всі цілі виявились досяжними

Bookchallenge_ua — проект письменників Катерини Бабкіної та Марка Лівіна, які поставили собі за мету прочитати 400 книг за рік.

Майже щотижня сайт Buro 24/7 публікував звіт про їхні успіхи і пригоди. Ось що вийшло:

bookchallenge-final-countdown

Марк Лівін:

Я ставлюся до #bookchallenge_ua як до проекту, у якому найкраще розкрилися мої слабкі сторони: лінь, розфокусованість, недостатньо зважене планування, іноді голослівність та переоцінка власних можливостей.

Я критикую себе ще й тому, що мені не раз було соромно за те, що відстаю від плану або порушую якусь із обіцянок – наприклад, читати виключно українською. Моя робота вимагає постійно слідкувати за трендами, розуміти, як міняється сфера, і, на жаль, фахових книжок про маркетинг українською немає (я не беру до уваги видання, які пояснюють загальні поняття). Зупиняти проект через те, що читаю російською чи англійською, не було змоги, тому в переліку прочитаного за рік міксується все підряд. Це ні добре, ні погано, але люди, які уважно слідкували за правилами, можуть мені цим дорікнути (і правильно зроблять).

Інші обіцянки проекту, які я порушив під впливом різних обставин:

– читати тільки друковані книги;

– читати тільки сучасних авторів;

– читати 5-6 книг на тиждень;

– щотижня рефлексувати про читання;

– не махлювати (дитячі книжки, поезія у великих кількостях);

– прочитати 400 книг за рік на двох.

Виходить, що я порушив практично усі обіцянки, які давав собі рік тому. Але в цьому для мене більше хорошого, ніж навпаки. Принаймні я тепер чітко розумію, що ніяка міць характеру не може скочити вище власних інтелектуальних можливостей, що на обіцянки впливають не тільки красиві фактори, такі, як тайм-менеджмент чи стратегічне планування, а ще й атмосферний тиск, погана погода, невдача на роботі, тривалий загул (не питайте), нова красива колега на роботі та інші прозаїчні деталі життя, які ми для інших людей завжди намагаємося замінити красивими відмовками.

Загалом мені кілька разів за рік хотілося зупинити це змагання або виконати його малою кров’ю, скажімо, книжками поезії або дитячою літературою, або чтивом на 100 сторінок і тому подібне. Кожного такого разу я клікав на хештег у будь-якій соцмережі і читав публікації інших учасників, які просто вирішили для себе читати більше, але в суті своїй долучилися до найуспішного (принаймні з того, що можна порахувати) проекту з популяризації читання в Україні. Публікації цих людей мотивували мене виходити з мережі і братися за такі книжки, як “Щиголь” або “Шантарам”, або “Молитва про Оуена Міні”, кожна з яких за обсягом – як 5-6 звичайних видань – настільки багато хорошого про них було написано учасниками.

Ми багато чого не зробили у цьому проекті, наприклад, ми могли більше виходити в офлайн, більше спілкуватися з учасниками, влаштувати тематичні форуми на великих книжкових подіях, ми могли би зробити ще більше кльового контенту і звести його на одну платформу, але натомість ми помилялися, багато і часто, як нормальні люди, які роблять якусь велику роботу вперше, і залишається тільки дякувати вам, що підхопили нас і дали проекту такі результати, які він отримав. Ми хотіли прочитати 400 книг на двох, а прочитали 200 000 книг. #bookchallenge_ua настільки ж ваш, як і мій, і Каті, і Льоші Тарасова, який з тижня в тиждень чекав і читав усі наші тексти для buro247.ua і взагалі виявився, можливо, навіть більшим його прихильником, ніж я чи Катя.

А загалом весь цей текст про те, що немає великої різниці насправді, як ви виглядаєте перед іншими людьми, коли говорите правду, важливо, як ви з цією правдою почуваєтеся. А ще – неважливо, як багато ви всього запланували, важливо – що з цього принесло вам користь. Отаке.

Катерина Бабкіна:

Читати – багато, інтенсивно, осмислено – корисно. Це покращує якість життя. Це надихає, структурує, додає креативності, терплячості, розширює кругозір, збагачує знаннями, зміцнює нерви врешті-решт. Допомагає – в роботі, спілкуванні та в першу чергу – в усвідомленні себе у світі. Щось із цього ми не знали раніше? Ні, це загальновідомі факти. Все одно було добре собі це нагадати.

Я не дуже переймаюся тим, що не впоралася з великою ціллю. В якомусь сенсі я для себе додаю до списку 2 книги, котрі я видала впродовж року #bookchallenge_ua – я дійсно багато разів їх перечитала; ще одну – котру впорядкувала; один повнометражний фільм, котрий зняла (ні, ще не змонтували, так, це довго); і одинадцять нових країн, в яких ніколи не була до того – кожну можна порахувати за окрему книгу.

Великі цілі, безумовно, досяжні. В якісь моменти в мене з’являлися інші великі цілі – і я динамила ціль про двісті книжок. Добре це чи погано – але це був мій вибір. Цифри відгуку і залучення аудиторії та хвиля книжкових флешмобів, котру ми випадково запустили, свідчать, що#bookchallenge_ua – це взагалі була не історія про те, скільки там книжок прочитають якісь сферичні в вакуумі Катя та Марк, а про те, скільки ще людей замислиться про те, що можна і треба читати більше, завдяки ним. Мабуть, десь глибоко в душі ми знали це від самого початку. Я дуже вдячна всім, хто приєднався до проекту в будь-який спосіб (навіть запитуючи за кожної зустрічі “Ну що, скільки вже прочитала?”), бо кожен новий залучений уже фактом своєї появи надихав триматися і просуватися всіх інших учасників, у тому числі мене.

Моїм власним особистим великим відкриттям завдяки#bookchallenge_ua стало те, як посилюється, виструнчується, набирає ваги твій власний голос, власна стилістика і власний шлях думок і висновків, коли ти читаєш багато, інтенсивно і дуже різне. Тоді мозок привчається міцно тримати найцінніше, а з усього іншого швидко робити висновки і відпускати. Жаль, з їжею не працює так само – можна було би їсти щонайбільше, і тоді організм би ще швидше позбувався зайвого, а залишав тільки най-найпотрібніше і саме в найзбалансованіших, найнеобхідніших кількостях.

Може здатися, що це відкриття, корисне лише для письменників, але це не так: саме з інтенсивно та постійно оновлюваних комбінацій фактів, знань, тверджень, думок, історій, емоцій, образів та досвідів, котрі власне дає нам читання, наш мозок виробляє свою здатність думати, аналізувати, вирішувати задачі та досягати цілі. Будь-які задачі, усі цілі. Це – безцінний ресурс. Добре, що він є.

Я починаю свій новий #bookchallenge_ua, цього разу не про 200, а про більше ніж в 2015-2016-му. Це теж по-своєму велика ціль – тепер вона спирається на деякий досвід і розуміння процесів та ресурсів. Усвідомленіша, цілісніша ціль.

Взагалі, ми з Марком обіцяли написати наприкінці букчеленджу серйозний лонгрід про те, як все було. Але я не знаю, який рід може бути ще більш лонг, ніж просто цей список.

Список Марка:

Ромен Гарі – “Життя попереду”

Ерленд Лу – “Доплер”

Джонатан Сафран Фоер – “Страшенно голосно і неймовірно близько”

Донна Тартт – “Щиголь”

Володимир Єрмоленко – “Далекі. Близькі”

Юнас Гассен Хемірі — “Монтекор. Унікальний тигр”

Ерленд Лу – “Наївний. Супер”

Катерина Бабкіна – “Шапочка і кит”

Катерина Бабкіна – “Щасливі голі люди”

Регіна Бретт – “Бог ніколи не моргає”

Саймон Сінек – “Почни з Чому”

Василь Махно – “Дім у Бейтінґ Голлов”

Ентоні Дорр – “Все те незриме світло”

Герман Мелвілл – “Мобі Дік”

Джон Грін – “Провина зірок”

Ромен Гарі – “Обіцяння на світанку”

Олександр Михед – “Бачити, щоб бути побаченим”

Олександр Михед – “Мороки”

Антологія — “Невимушені”

Джон Грін – “Паперові міста”

Томас Главініч – “Життя Бажань”

Фредерік Бегбедер – “Уна і Селінджер”

Фредерік Бегбедер – “Бесіди нащадка епохи”

Патрік Модіано – “У кафе втраченої молодості”

Паоло Джордано – “Самотність простих чисел”

Еріх Фромм – “Мистецтво любити”

Віктор Франкл – “Психолог у концтаборі”

Томас Кініллі – “Список Шиндлера”

Іван Багряний – “Тигролови”

Ільма Ракуза  “Море моря”

Ерленд лу – “Тихі дні в перемішках”

Мішель Уельбек – “Карта і територія”

Мішель Уельбек – “Покора”

Ерленд Лу – “Мулей”

Ерленд Лу – “Вантажівки Вольво”

Стівен Кові – “7 навиків високоефективних людей”

Жозе Сарамаґо “Сліпота”

Жозе Сарамаґо “Каїн”

Жозе Сарамаґо – “Євангелія від Ісуса”

Генрі Марш – “Історія про життя, смерть та нейрохірургію”

Тарас Прохасько – “Лексикон таємних знань”

Юрій Андрухович – “Тут похований Фантомас”

Ян “Мартель” – “Життя Пі”

Ерік Еммануель Шмітт – “Дитя Ноя”

Ерік Еммануель Шмітт – “Двоє Добродіїв із Брюсселя”

Ерік Еммануель Шмітт – “Пан Ібрагім та квіти Корану”

Ерік Еммануель Шмітт – “Оскар та Рожева Пані”

Анджела Нанетті – “Мій дідусь був черешнею”

Туве Янсон – “Пригоди Муммі-Тролів”

Рей Бредберрі – “300 оповідань”

Рей Бредберрі – “Кульбабове вино”

Рей Бредберрі — “451 градус по Фаренгейту”

Ен Ламотт – “Птица за птицей”

Сергій Жадан – “Ворошиловград”

Мередит Маран – “Навіщо ми пишемо”

Айн Ренд – “Атлант Розправив плечі”

Джордж Орвел – “1984”

Софія Андрухович – “Фенікс Австрія”

Дж. Д. Селінджер – “Ловець в житі”

Василь Стус – “Вибране”

Василь Симоненко – “Вибране”

Ліна Костенко – “Записки українського самашедшего”

О. Генрі – “Королі та капуста”

Даніел Кіз – “Квіти для Елджернона”

Роберт Грегорі Девідс – “Шантарам”

Сергій Довлатов – “Наші”

Бруно Шульц – “Цинамонові крамниці”

Дімітрі Маєкс – “Ключові Цифри”

Ромен Гарі – “Коріння небес”

Юдит Герман – “Аліса”

Ремарк – “Три товариші”

Ремарк – “На західному фронті без змін”

Ремарк – “Життя взамін”

Авінаш Діксіт – “Теорія ігор”

Мішель Уельбек – Елементарні частинки

Андрій Любка – “Карбід”

Ніни Елізабет Ґрьонтведт – “Абсолютно нецілована”

Катя Бабкіна – “Соня”

Умберто Еко – “Номер Нуль”

Юстина Соболевська – “Книжка про читання”

Мілета Проданович – “Ультрамарин”

Даніель Пеннак – “Усе для людожерів”

Жан Марі Леклезіо – “Ритурнель Голоду”

Януш Корчак – “Мацюсеві пригоди”

Вітольд Ґомбрович – “Порнографія”

Емануель Каррер – Опріч мого життя

Джон Фаулз – “Колекціонер”

Алан Александр Мілн – “Вінні Пух та всі-всі-всі”

Вітольд Ґомбрович – Трансатлантик”

Харукі Муракамі – “IQ 1984

Стівен Гокінг – “Коротка історія часу”

Джек Керуак – “В дорозі”

Богдан Логвиненко – “Saint Porno

Вільям Голдінг – “Бог Скорпіон

Франсуаза Барб-Ґалль – Як розмовляти з дітьми про мистецтво

Іван Байдак – “Особисто Я. Особисто тобі”

Роман Штігер – “Невірші”

Чак Поланік – “Чарівна ти”

Чак Поланік “Бійцівський клуб”

Ян Ларрі – “Пригоди Карека та Валі”.

Ентоні Дорр – “Все це незриме світло”

theUKRAINIANS: історії успіху

Маркус Зузак – “Крадійка книжок”

Джон Ірвінг – “Молитва про Оуена Міні”

Умберо Еко – “Не намагайтеся позбутися книжок”

Анна Гін – “Маленька зелена книга”

Даніел Кіз – “Таємнича історія Біллі Міллігана”

Стівен Чбоски – “Добре бути тихонею”

Фанні Флеґґ – “Смажені зелені помідори в кафе “Зупинка”

Річард Метисон – “Куди приводять мрії”

Вільям Ґолдинґ – “Володар мух”

Джером Девід Селінджер – “10 оповідань”

Чарльз Буковскі – “Жінки”

Чарльз Буковскі – “Поштамт”

Чарльз Буковскі – “Фактотум”

Юстейн Гордер – “Помаранчева дівчинка”

Роберт Чалдині – “Психологія впливу”

Клейтон Крістенсен – “Як ви збудуєте своє життя”

Гарпер Лі – “Вбити пересмішника”

Вахтанг Кебуладзе – “Чарунки долі”

Курт Воннегут “Бійня номер 5”

Курт Воннегут – “Колиска для кішки”

Остін Клеон – “Кради як митець”

Пітер Тіль – “Від нуля до одиниці”

Сунь Дзи – “Мистецтво війни”

Сергій Жадан – “Тамплієри”

Крістіан Крахт – “Фазерлент”

Ерік Берн – “Ігри, у які грають люди”

Олексій Чупа – “Вишня і я”

Льюіс Керролл “Аліса в країні див”

Дарон Аджемоґлу, Джеймс Робінсон – “Чому нації занепадають”

Огілві про рекламу

Джон Свекла, Мітч Коен – “Як стати мільярдером”

Ася Казанцева – “Хто б міг подумати”

Леонід Ушкалов – “Що таке українська література”

Іздрик – “Календар любові”

Іздрик – “Таке”

Тарас Прохасько – “Ботаке”

“Розстріляне відродження”, антологія

Йона Берґер – “Заразливий”

М. Л. Стедман – “Світло між двох океанів”

Вільям Берроуз – “Голий ланч”

Юрій Іздрик – “Ab out”

Джон Грей – “Чоловіки з Марсу, жінки з Венери”

Крістоф Зімон – “Багато гарного за малу ціну”

Андрій Бондар – “І тим, що в Гробах”

Пола Гокінз – “Дівчина в потязі”

Джоан Роулінг – “Гаррі Поттер та прокляте дитя

Трумен Капоте – “Сніданок у Тіффані”

Список Каті:

Катя Петровська – “Мабуть Естер”

Торгні Ліндгрен – “Джмелиний мед”

Тіца Атар – “Від війни плачуть”

Марк Лівін – “Життя та інша хімія”

Наталка Гуменюк – “Майдан Тахрір”

Сергій Жадан – “Життя Марії”

Оскар Вайльд – “Велетень-себелюб”

Сергій Жадан – “Месопотамія”

Петро Мідянка – “40 сонетів”

Регіна Бретт – “Бог ніколи не моргає”

Валеріан Підмогильний – “Місто”

Олександр Бойченко – “Мої серед чужих”

Мішель Уельбек – “Покора”

Сунь-дзи – “Мистецтво війни”

Жан Бодріяр – “Божиста лівиця”

Ерих Марія Ремарк – “Ніч в Лісабоні”

Стівен Хокінг – “Коротка історія часу”

Раґнар Стрьомберґ – “Жовтоока”

Ерік-Емманюель Шмітт – “Двоє добродіїв з Брюсселю”

Редьярд Кіплінг – “Такі собі казки”

Панас Мирний – “Хіба ревуть воли, як ясла повні”

Дебора Фогель – “Фігури днів та Манекени”

Вільям Фолкнер – “Світло в серпні”

Марк Лівін – “Бабине літо”

Ентоні Дорр – “Все це незриме світло”

Пауль Целан – “Світлотиск”

Франсуаза Барб-Ґалль – “Як розмовляти з дітьми про мистецтво”

Барбру Ліндґрен – “Лоранга, Масарин і Д’Артаньян”

Марко Вовчок – “Інститутка”

Ерік-Емманюель Шмітт – “Мрійниця з Остенде”

“Листи до Святого Миколая”

Ірина Шувалова – “Аз”

Свен Нордквіст – “Коли Петсон сумує”

Вільде Геґґем – “Якщо дерева”

Тадеуш Боровський – “У нас в Аушвіці”

Аня Гераскіна – “Його звуть Міша”

Василь Махно – “Дім у Бейтінґ Голлов”

Герта Мюллер – “Гойдалка дихання”

Георгі Господінов – “Природній роман”

Люсі-Мод Монтгомері – “Енн із острова Принца Едварда”

Саймон Сінек – “Почни з Чому”

Остап Сливинський – “Адам”

Соломія Павличко – “Дискурс модернізму в українській літературі”

Герман Мелвілл – “Мобі Дік

Ромен Гарі – “Обіцяння на світанку”

Вільям Голдінг – “Бог Скорпіон”

Борис Херсонський – KOSMOSNASH

Юкіо Місіма – “Заборонені барви”

“Ми пережили: техніки відновлення для сімей – військових – цивільних та дітей”

“Розстріляне відродження” (антологія)

“Літературна школа для підлітків” (альманах)

Джон Грін – “Провина зірок”

Alice Munro – Dance of the happy shades

Дэвид Харроуер – “Ножи в курицах“

Alice Munro – Too much happiness

Юдит Герман – “Літній дім згодом”

Томас Главініч – “Життя Бажань”

Поэзия Африки

Срджан Срдч – “Саторі”

Фредерік Бегбедер – “Уна і Селінджер”

Лайєм Карсон – “Назви пустку матір’ю”

Люсі-Мод Монтгомері – “Енн з Шелестких Тополь”

John Irving – A prayer for Owen Meany

Роджер Фішер, Уїльям Юрі, Брюс Петтон – “Шлях до ТАК”

“18 поетів із Гетеборга” (антологія)

Патрік Модіано – “У кафе втраченої молодості”

Ігнаци Карпович – “Сонька”

Грицько Чубай – “Говорити, мовчати і знову говорити”

Claudia Rankine – Citizen

Ханс Плешински – “Портрет невидимого”

Джек Керуак – “В дорозі”

Паоло Джордано – “Самотність простих чисел”

Оксана Забужко – “Вибрані вірші”

Эрнест Сетон-Томпсон – “Рассказы о животных“

Ліор Даян – “Люди воліють тонути в морі”

Энн Тайлер – “Катушка синих ниток”

Харуки Мураками – “Бесцветный Цкуру Тадзаки и годы его странствий“

Ernest Hemingway – Moveable Feast

Truman Capote – Other Voices, Other Rooms

Таня Малярчук – “Згори вниз”

Элис Манро – “Ты кем себя воображаешь”

Борис Виан – “Я приду плюнуть на ваши могилы“

Анна Гавальда – “Я би хотів щоби мене хто-небуть де-небудь чекав”

Туве Янсон – “Джунглі в долині Мумі-тролів” (комікс)

Йона Берґер – “Заразливий”

Эрих Фромм – “Искусство любить“

Юрій Іздрик – Ab out

Галина Петросаняк – “Спокуса говорити”

Маргарет Дрэббл – “Мой золотой Иерусалим”

Мирослав Лаюк – “Метрофобія”

Шаротта Бронте – “Джейн Ейр”

Маріанна Кіяновська – “373”

Фоззи – Winter Sport

Луїза Мей Елкотт – “Маленькі жінки”

Вольтер – “Кандид або Оптимізм”

Джон Грей – “Чоловіки з Марсу, жінки з Венери”

Ієн Мак’юєн – “Субота”

Исаак Бабель – “Одесские рассказы“

Павло Тичина – “Сонячні кларнети“

Іван Багряний – “Тигролови“

Кобо Абе – “Жінка в пісках“

Джон Фаулз – “Волхв“

Крістоф Зімон – “Багато гарного за малу ціну”

Еттінґен Ґебріел – “Перегляд позитивного мислення”

Антологія української літературно-критичної думки першої половини ХХ століття

Олександр Дюма – “Три мушкетери”

Мірек Боднар – “Ще, ще, ще, не зупиняйся”

Олесь Гончар – “Собор”

Джон Фаулз – “Башня из черного дерева”

Тарас Мельничук – “Князь Роси”

Джеральд Даррелл – “Под пологом пьяного леса”

Дорота Тераковська – “Мишка”

Юрій Андрухович – “Листи в Україну”

Віґдіс Йорт – “Якби ж то”

Андре Жид – “Фальшивомонетчики”

Більґе Карасу – “Сад спочилих котів”

Олег Лишега – “Зима в Тисмениці”

Сюзанн Лафрел – “З любов’ю, Обрі”

“Херай. Японские сказания о вещах не совсем обычных”

Василь Герасим’юк – “Anno афини”

Гертруда Стайн – “Кровь на полу в столовой”

Фаїза Ґен – “Завтра кайф”

Жозе Сарамаґо – “Сліпота”

Лорен Вайсбергер – “Дьявол носит Прада”

Жак Ранс’єр – “Учитель-незнайко: п’ять уроків із розкріпачення”

Василь Махно – “Я хочу бути джазом і рок-н-ролом”

Таня Стус – “Їжак Вільгельм“

Тарас Прохасько – “Галичина ФМ”

“Невимушені” (антологія)

Арто Паасілінна – “Рік Зайця”

Эрленд Лу – “Во власти женщины”

Патрік Зюскінд – “Голуб”

F. Scott Fitzgerald – Tender is the night

Джон Стейнбек – “Грона гніву”

Sara Gruen – Water for elephants

Генрі Марш – “Історія про життя, смерть та нейрохірургію”

Bob Holman – Sing it back to me

Габрієль Гарсіа Маркес – “Кохання під час холери”

Колин Маккалоу – “Поющие в терновнике”

Френсіс Годґсон Бернет – “Таємний сад”

Антон Чехов – “Три сестры”

Antoine de Saint-Exupéry – Night flight

Емілі Бронте – “Грозовий перевал”

Джейн Остин – “Менсфилд Парк”

Ішіґуро Кадзуо – “Не відпускай мене”

Андрій Бондар – “І тим, що в Гробах”

Маріанна Кіяновська/ Мар’яна Савка – “Листи з Литви/Листи зі Львова”

“Білосніжка в пексах” (для дітей з особливостями розвитку)

Ukraine. The best

Андрій Жураківський – “Стинання плечима”

Пола Гокінз – “Дівчина в потязі”